Webnoviny - Svet

Veterinári začali kontrolovať nebezpečnú poľskú pseudosoľ

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Slovenskí veterinári začali v piatok v súvislosti s kauzou prebaľovania posypovej soli určenej na údržbu ciest za kuchynskú, ktorú v Poľsku následne predávali potravinárskym firmám, vykonávať cielené kontroly vo výrobe.

Samotné potraviny inšpektori nemôžu kontrolovať, keďže soľ je v nich už rozriedená v takej miere, že nie je možné jej presné zisťovanie.

„Vzorky budú odoberať inšpektori v prevádzkach zo soli, ktorá má krajinu pôvodu Poľskú republiky, keďže nemáme presné informácie v akých výrobkoch, a kde presne by sa takáto soľ mohla nachádzať,“ informovala vedúca kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Paulína Komarová.

Slovenskí veterinári totiž zatiaľ nedostali od poľskej strany žiadne stanovisko týkajúce sa tejto kauzy. Informácia o nebezpečných potravinách, ktoré obsahujú namiesto jódovej soli posypovú, zatiaľ nie je ani v Rýchlom výstražnom systéme pre potraviny a krmivá (RASFF).

Ide o systém Európskej komisie, ktorý slúži členským štátom EÚ na nahlasovanie nebezpečných potravín, čím zároveň upozorňujú ostatné krajiny na prípadné riziká. Poľská prokuratúra zadržala a obvinila päť ľudí, ktorých firma nakupovala technickú soľ určenú na posyp ciest, ktorú následne prebaľovali a predávali firmám ako potravinársku soľ.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM