Ilustračný obrázok k článku Veterná smršť: DESAŤTISÍCE domácností je bez PRÚDU! Výstrahy platia až do rána, FOTO
32
Galéria

Veterná smršť: DESAŤTISÍCE domácností je bez PRÚDU! Výstrahy platia až do rána, FOTO

Výstrahy pred silným vetrom potrvajú v niektorých častiach Slovenska až do pondelkového (31. 1.) rána do 06.00 h.

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

Veterná smršť: DESAŤTISÍCE domácností je bez PRÚDU! Výstrahy platia až do rána, FOTO

Výstrahy pred silným vetrom potrvajú v niektorých častiach Slovenska až do pondelkového (31. 1.) rána do 06.00 h.

Ilustračný obrázok k článku Veterná smršť: DESAŤTISÍCE domácností je bez PRÚDU! Výstrahy platia až do rána, FOTO
32
Galéria

Noc bez prúdu

Extrémne poveternostné podmienky spôsobujú od nedeľného rána rozsiahle výpadky elektriny na severe stredného Slovenska. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša ich pocítilo už viac ako 30-tisíc odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity.

Doplnil, že energetici odstraňujú problémy priebežne.

„Vďaka ich nasadeniu v mimoriadne náročných a nebezpečných podmienkach je bez elektriny momentálne už len menej ako 3000 domácností. Najviac práce majú na Liptove a hornom Považí. Keďže vietor neutícha, situácia sa stále mení. Je veľmi pravdepodobné, že do rána pribudnú ďalšie poruchy,“ uviedol hovorca SSD.

Vysvetlil, že kde to bude vzhľadom na podmienky a bezpečnosť možné, urobia pracovníci údržby zo SSD všetko pre obnovenie dodávky elektriny ešte v nedeľu.

„Niektorých obyvateľov však čaká noc bez elektrického prúdu. Najmä tých, ktorí majú poruchy na úrovni nízkeho napätia. Pri odstraňovaní kalamity totiž postupujú elektrikári podľa napäťovej úrovne. Keď vyriešia problémy na vedeniach vysokého napätia, ktoré majú dosah na stovky domácností, začnú riešiť poruchy na lokálnych sieťach s dosahom na jednotlivé ulice a domácnosti,“ podotkol Gejdoš.

Buďte trpezliví

Zdôraznil, že SSD robí maximum pre to, aby situáciu vyriešila čo najskôr. Prosí ich však o trpezlivosť a obozretnosť.

„Poruchová linka je už niekoľko hodín preťažená. Dispečerom by veľmi pomohlo, ak by ju odberatelia využívali len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Napríklad, ak vidia pretrhané vodiče spadnuté na zem, požiar na elektrickom vedení alebo inú nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla ohroziť životy či majetok,“ uzavrel hovorca SSD.

Aj na západe

Na západnom Slovensku bolo v dôsledku nepriaznivého počasia v nedeľu k 18.00 h bez elektrickej energie približne 4000 odberných miest. Silný vietor spôsobil výpadky na celom distribučnom území Západoslovenskej energetiky (ZSE).

„Mimoriadny stav máme vyhlásený vo všetkých oblastiach, okrem oblasti v okolí Nových Zámkov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová. Od rána evidovali celkovo 22 porúch na vedeniach vysokého napätia a 158 porúch na vedeniach nízkeho napätia.

„V dôsledku ktorých bolo výpadkami elektrickej energie postihnutých takmer 40-tisíc odberateľov,“ poznamenala hovorkyňa.

Vo väčšine prípadov spôsobili poruchy popadané stromy a polámané konáre, ktoré na niektorých miestach pretrhali vedenia a poškodili konzoly stĺpov či izolátory. „Na odstránení porúch sa pracuje nepretržite. Niektoré opravy si vzhľadom na svoj rozsah vyžiadajú dlhší čas a súčinnosť viacerých pohotovostných zložiek,“ priblížila Dobošová.

Najhoršia situácia je v okolí Vysokých Tatier. Viac sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne témy

Veterná smršť bičuje Slovenskom
32
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín