Webnoviny - Svet

Via Iuris víta povinnosť zverejňovať rozhodnutia súdov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Združenie Via Iuris oceňuje novelu zákona o sudcoch, ktorú v stredu schválila Národná rada SR. Norma okrem iného zabezpečuje zverejňovanie všetkých súdnych rozhodnutí, podľa Via Iuris by sa tak mal definitívne vyriešiť veľa rokov pretrvávajúci problém.

Zákon ukladá všetkým súdom zverejňovať svoje rozhodnutia na internete. Všetky staršie rozhodnutia sú pre širokú verejnosť prístupné na základe žiadosti podanej podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Prístupné sú všetky súdne rozhodnutia vydané počas súdneho konania – aj neprávoplatné alebo tzv. procesné rozhodnutia.

Viac informácií aj v: Poslanci odhlasovali reformu justície Ako uviedlo združenie v reakcii na schválenú novelu, doteraz mnohé súdy odmietali poskytovať verejnosti svoje rozhodnutia. Niektoré súdy poskytovali len výrok súdneho rozhodnutia, ktorý však vôbec neobsahoval argumenty súdu.

Niektoré druhy rozhodnutí okresných a krajských súdov sú síce dostupné na internetovej stránke, ale väčšina rozhodnutí zverejňovaných nie je. Najvyšší súd tiež zverejňuje rozhodnutia na internete, ale nejde o všetky rozhodnutia. Navyše, povinnosť zverejňovať rozhodnutia nevyplývala zo zákona – bola teda právne nevynútiteľná. Verejná diskusia o fungovaní súdov je možná len vtedy, ak sú všetky súdne rozhodnutia verejne dostupné. „Diskusia o súdnych rozhodnutiach a ich prípadná kritika odbornou i širokou verejnosťou je jediný spôsob, ako môže verejnosť súdy kontrolovať a dávať sudcom spätnú väzbu,“ konštatoval právnik spolupracujúci so združením Via Iuris Peter Wilfling.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM