Webnoviny - Svet

Vianoce v Kolumbii sa začali už 7. decembra

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – V Kolumbii vianočné sviatky trvajú dlhšie ako inde, pretože sa začínajú už 7. decembra. Vtedy sa v domovoch zapaľujú sviečky na počesť Panny Márie. Cirkev slávi nasledujúci deň, 8. december, ako sviatok Nepoškvrneného počatia. V tento deň sú všetky mestá osvetlené, keďže každý príbytok zapáli približne stovku sviečok.

Dňa 16. decembra začínajú kolumbijské rodiny stavať vianočný stromček, ktorý zvykne byť väčšinou umelý a taktiež pripravujú ručne vyrobené vianočné betlehemy. Až do Štedrého večera sa rodina pri stromčeku schádza a spieva vianočné koledy. Keď príde 24. december, všetci si spoločne posadajú k sviatočnému stolu. Podáva sa tradičná kolumbijská zemiaková polievka ajiaco, kura a kukuričný dezert. Darčeky v Kolumbii nosí Ježiško, no v poslednom čase ho čoraz častejšie nahrádza Santa Claus.

V tejto latinskoamerickej krajine existuje aj jeden veľmi starý zvyk, pri ktorom ulicami miest a dedín prechádzajú trubači zvaní chirimias, ktorí za zvuku fláut spievajú tradičné koledy. Keď skončia, poslucháči ich odmenia niekoľkými mincami a trubači pokračujú ďalej na svojej ceste.

Zvláštnym sviatkom je El día de los inocentes – Deň neviniatok, ktorý pripadá na 28. decembra. Podobá sa na slovenský 1. apríl, keď si môže každý z každého beztrestne vystreliť. Platí to aj pre médiá, ktoré niekedy prinesú smiešne či absurdné reportáže.

Informácie zverejnili internetové portály contactomagazi­ne.com, ompersonal.com.ar a spoločnosť Gfk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM