Zo Slovenska

Víchrica Hermine udrela aj v Tatrách, namerali 180 km/h! A je tu ešte ďalšia hrozba

Okrem sneženia Slovensko trápi aj veľmi veterné počasie. Búrka Hermine naberá na sile a vietor bude večer ešte silnejší.

Ilustračný obrázok k článku Víchrica Hermine udrela aj v Tatrách, namerali 180 km/h! A je tu ešte ďalšia hrozba
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Na severe Slovenska od ranných hodín fúka silný vietor, a to najmä v horských oblastiach, ale aj v nižšie položených oblastiach na severe a v strede krajiny. Na našom území vyčíňa veterná búrka Hermine. Ide o tlakovú níž, ktorá dorazila z Britských ostrovov cez Nemecko a Česko.

Počas noci napadlo najvyšších polohách Tatier 15 centimetrov čerstvého snehu. Horskí záchranári varujú pred lavínovým nebezpečenstvom informuje portál iMeteo.sk.

Silný vietor

Na Kasprovom vrchu v Západných Tatrách dosiahol vietor rýchlosť 180 km/h. Mimoriadne veterno bolo podľa SHMÚ aj na Skalnatom plese, kde vietor dosiahol rýchlosť 170 km/h.

Na Kasprovom vrchu fúkal vietor priemernou rýchlosťou 21 m/s. Na Bielom plese o 11.00 hod. zaznamenali rýchlosť vetra 25 m/s a na stanici Sliezky dom najsilnejší vietor fúkal o 12.40 hod., kedy zaznamenali silu vetra 20 m/s.

Najsilnejší vietor sa na našom území očakáva podvečer, kedy na západe môže dosiahnuť rýchlosť 70 až 90 km/h, pričom na horách môže dosiahnuť silu mohutnej víchrice.

Silný vietor trápi aj susedné Česko či Rakúsko. V Čechách veterná búrka Hermine spôsobila, že bez elektrickej energie ostalo až 18-tisíc domácností.

Výstraha pre turistov

Horská záchranná služba upozorňuje turistov a návštevníkov Tatier, že v našich najvyšších pohoriach od nadmorskej výšky približne 1700 m n. m. hrozí lavínové nebezpečenstvo 1. stupňa, dodáva iMeteo.sk.

Počas noci napadlo vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách okolo 15 cm nového snehu. Okrem sneženia túto oblasť potrápil aj silný južný vietor, ktorý ráno dosahoval rýchlosť v nárazoch 140 km/h.

Horskí záchranári taktiež upozorňujú, že čerstvo napadaný sneh je uložený veľmi nerovnomerne.

„Náveterné svahy sú vyfúkané do tvrdého podkladu, na záveterných svahoch, v žľaboch a pod stenami sú snehové vankúše do hrúbky 50 cm,“ upozorňuje Horská záchranná služba na svojej stránke.

Veterné počasie spojené so snežením čaká naše hory aj najbližšie dni. Turistiku bude ovplyvňovať aj nízka dohľadnosť. Aj z tohto dôvodu horskí záchranári odporúčajú návštevníkom, aby nepriaznivé počasie zvážili a zohľadnili pri plánovaní svojich aktivít vo vysokohorskom teréne.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: iMeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM