Aktualizované Správy Regióny

VIDEO: Bratislava žiada štát, aby boli lesy v meste a jeho okolí viac chránené a zabránilo sa výrubu

Hlavné mesto, spolu s BSK a starostami mestských častí od ministerstiev požadujú, aby obmedzili, prípadne úplne vylúčili ťažbu v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách.

Zdroj: Dnes24.sk

Bratislava i Bratislavský samosprávny kraj (BSK) žiadajú štát o systémové kroky k ochrane lesov v hlavnom meste a jeho okolí. Poukazujú pritom na bratislavskú Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, kde boli podľa nich porušené dohody a začiatkom zimy vyrúbané 120-ročné duby a buky. Na ministerstvo pôdohospodárstva i ministerstvo životného prostredia preto posielajú sériu požiadaviek, aby boli lesy v Bratislave a jej okolí viac chránené. Informovali o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Pľúca hlavného mesta

Tieto lesy si podľa primátora Bratislavy Matúša Valla zaslúžia šetrné hospodárenie a zaobchádzanie, ktoré rešpektuje ich nezastupiteľnú rekreačnú funkciu. „Tieto pozitívne atribúty "pľúc“ hlavného mesta majú slúžiť na osoh širokej verejnosti," upozornil. Šéfa bratislavskej samosprávy mrzí, ak štát a jeho podniky, ktoré by mali hájiť verejný záujem, hrubo porušujú verejné dohody a ničia prírodné bohatstvo.

Hlavné mesto, spolu s BSK a starostami bratislavských mestských častí od ministerstiev požadujú, aby obmedzili, prípadne úplne vylúčili ťažbu v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách v Malých Karpatoch, Dunajských luhoch a Devínskej Kobyle.

Lesy chce vlastniť mesto

„Taktiež, aby iniciovali začatie konania o zmene v súčasnosti platného programu starostlivosti o les pre lesný celok Lesy SR – Bratislava. Všetky lesy na území tohto celku žiadame zaradiť do kategórie lesy osobitného určenia alebo ochranné lesy,“ spresnil Vallo. Od štátu zároveň primátor žiada, aby sa realizovali kroky k možnosti previesť všetky lesy vo vlastníctve štátu, nachádzajúce sa na území Bratislavy, do vlastníctva a správy hlavného mesta.

Zástupcovia samospráv žiadajú v niektorých lokalitách vytvorenie trvalo bezzásahových plôch s vylúčením akejkoľvek ťažby. Od rezortov požadujú aj rozšírenie Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice či národného parku Podunajsko, ktorého súčasťou budú aj lesy devínskych Karpát a lužné lesy na oboch brehoch Dunaja.

Bratislavský mestský poslanec Jakub Mrva a člen Iniciatívy Naše Karpaty upozornil, že v mestských lesoch, ktoré sú stopercentným majetkom Bratislavy, je snaha podporovať rekreáciu i šport a podarilo sa tu aj znížiť ťažbu dreva. „Urobíte však tri kroky a nič z toho neplatí. Ste na pozemkoch štátu, kde ťažba dreva a zisk z predaja dreva je nadradená všetkému ostatnému,“ povedal.

Lesy v okolí Bratislavy treba chrániť
4
Galéria
Zdroj: Matúš Vallo má rád Bratislavu

Nerokuje sa pred kamerami

Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje, že je otvorené rokovaniam s Bratislavou i jej mestskými časťami o tejto téme. Pripomína však, že starostlivosť o les si však vyžaduje množstvo práce a náklady v stovkách tisíc až miliónoch eur. „Sám pán primátor vo svojom programe konštatuje, že Mestské lesy v Bratislave nie sú finančne, technicky ani personálne pripravené ani na starostlivosť o bratislavský lesopark,“ uviedol rezort. Ako tvrdí, je množstvo otázok, ktoré je potrebné prerokovať medzi odborníkmi za stolom, a nie pred kamerami.

Štátny podnik Lesy SR uviedol, že pravidelne rokuje o budúcnosti lesov v okolí Bratislavy so zástupcami magistrátu, BSK, ako aj občianskych združení. „Bolo dohodnuté, že bude spracovaná odborná štúdia, ktorá posúdi vplyv zmeny hospodárenia v prímestských bratislavských lesoch. Táto štúdia zatiaľ nie je hotová,“ povedal hovorca Lesov SR Pavel Machava. Ako tvrdí, v pondelok (21.1.) požiadali primátora Matúša Valla o stretnutie, na ktoré zatiaľ nereagoval. „Sme pripravení sa s ním stretnúť a pokračovať v odborných rozhovoroch,“ podotkol Machava.

Ministerstvo životného prostredia skonštatovalo, že envirorezort dokáže v súčasnosti prostredníctvom Štátnej ochrany prírody SR zabrániť ťažbe takmer výlučne iba v bezzásahových zónach, teda v piatom stupni ochrany. „To však neznamená, že je nám situácia ľahostajná. Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu zákona o ochrane prírody, ktorá významným spôsobom posilňuje aspekt ochrany prírody v lesoch a chránených oblastiach,“ uviedol envirorezort.

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM