Jakub Forgács Zo Slovenska

VIDEO: Bystričan David (15) popiera gravitáciu. Dokáže ustáť aj dvojité saltá

Hoci má iba 15, je veľkým talentom. Mladík spod Urpína sa venuje parkouru a freerunu a kúsky, ktoré stvára vonku a bez žineniek, vám vyrazia dych!

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Bystričan David (15) popiera gravitáciu. Dokáže ustáť aj dvojité saltá
10
Galéria
Foto: Dodiak Lukáč

Bystričan David Solivajs (15) vyzerá ako bežný chalan. Teda až do momentu, kým nespoznáte záľubu tohto mladíka. Venuje sa parkouru a freerunu a dokáže vskutku nevídané kúsky, dokonca aj dvojité saltá. Rozhodli sme sa ho preto vyspovedať v rozhovore.

Koľko už robíš parkour a freerun a vďaka čomu ťa stále baví aj po rokoch?

Venujem sa im cca štyri roky. Parkour a freerun ma bavia kvôli našej komunite. Stále mám kam posúvať svoje hranice, stále spoznávam nových ľudí, s ktorými mám za tie štyri roky veľa super zážitkov.

Mal si nejaký základ z iných športov?

Pred parkourom a freerunom som robil veľa, alebo teda, snažil som sa robiť pár športov ako napríklad BMX, skate alebo freestyle korčule. No nič z toho ma nenapĺňalo ako pohyb a rozvoj seba samého.

Predvádzaš napohľad extrémne kúsky. Prihodili sa ti už aj nejaké zranenia?

Moje najhoršie zranenie bol vyvrtnutý členok, takže našťastie nič vážne.

Čo považuje na parkoure a freerune za najnebezpečnejšie?

Je to len uhol pohľadu, čo je nebezpečné. Pohyb a akrobacia ako taká sú nebezpečné do istej miery. Dokým slabo ovládame svoje telo, je nebezpečné v podstate všetko extrémne, ale tréningom tela a mysle prekonávame hranice, a tak sa posúva aj náročnosť prvkov. Takže záleží od jednotlivca, čo je pre neho „nebezpečné“.

Zdroj: YouTube.com

Sú podľa teba v Bystrici dobré podmienky na trénovanie? Kde sa vôbec niečo také trénuje?

V Banskej Bystrici sú dosť slabé podmienky pre náš rozvoj. Tréningy v telocvični bývajú raz do týždňa na Fončorde a inak je to v zime trochu biednejšie, lebo je chladno. Individuálnejšie však niektorí cvičia aj vonku. Cez leto trénujeme v podstate každý deň. Cez zimu sa skorej zameriavam na posilňovanie a spevňovanie tela.

Prednedávnom si vydal nové video. Priblíž ho našim čitateľom…

Za celý rok som sa snažil zozbierať zábery a vyjadriť videom, čo som zažil. Takže dúfam že bude mať úspech, keďže sú tam aj nové prvky, ktoré som sa naučil.

Máš s parkourom a freerunom nejaké sny či túžby do budúcnosti?

S týmito disciplínami ako takým asi nie, ale mám svoje sny, ktoré si však nechám pre seba, inak by sa nesplnili. No určite by som sa chcel pohybu venovať čo najdlhšie a užívať si ho s ľuďmi, ktorých mám rád. Mojím snom je precestovať čo najviac krajín sveta a spoznať čo najviac ľudí a kultúr.

Pozrite si Davidove kúsky v priloženej fotogalérii a videu, ktoré zachytáva jeho rok 2016!

V OBRAZOCH: Mladý bystrický freeruner predvádza úchvatné kúsky
10
Galéria
Foto: Dodiak Lukáč
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM