Webnoviny - Svet

VIDEO: Kotlebovci navštívili Rómov v Zlatých Moravciach

WEBNOVINY.SK

ZLATÉ MORAVCE 14. januára (SITA) – Vyše tisíc ľudí dnes prišlo na protestné zhromaždenie, ktoré zorganizoval Marián Kotleba a jeho prívrženci v amfiteátri v Zlatých Moravciach.

Protest mal byť reakciou na novoročnú bitku medzi Rómami a príslušníkmi majoritného obyvateľstva v tomto meste. Miestami však pripomínal skôr predvolebný míting.

Kotleba z pódia opakovane vyzýval ľudí, aby v blížiacich sa parlamentných voľbách volili jeho politický subjekt Ľudová strana Naše Slovensko.

Protest sa niesol v pokojnom duchu, polícia zasahovať nemusela. „Nezaznamenali sme žiadne problémy ani porušenia verejného poriadku,“ potvrdila nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Marián Kotleba rozdával aj autogramy

V amfiteátri sa zišli najmä mladíci v čiernych bomberách, ale aj dievčatá, dôchodcovia či zvedavci z radov miestnych obyvateľov. Kotleba, ktorý sa zviditeľnil ako vodca Slovenskej pospolitosti, ktorú súd rozpustil, na úvod všetkým zaželal „pekný biely deň“, za čo si vyslúžil potlesk.

Pokračoval kritikou rómskej kriminality, slovenských politikov, ktorých nazval „zhnitými a skorumpovanými“, aj médií. Vyhlásil minútu ticha za obete útokov Rómov. Na záver rozdával autogramy a fotil sa so svojími prívržencami. Novoročný incident s Rómami v súčasnosti vyšetruje polícia aj inšpekcia ministerstva vnútra.

V Zlatých Moravciach sa už bol o prípade informovať aj minister vnútra Daniel Lipšic. Podľa Jakuba Škrabáka, ktorý kandiduje za Kotlebovu stranu, bitku vyprovokovali Rómovia, ktorí začali hádzať do okoloidúcich petardy. Keď ich niekto zahriakol, aby prestali, začali ľudí biť s tyčami a boxermi, tvrdí. „Policajná hliadka sa pozerala, ako Cigáni tlčú ľudí na zemi,“ vyhlásil na mítingu Škrabák. Existuje však aj iná verzia udalostí, ktorú médiám zaslalo združenie Ľudia proti rasizmu.

Aktivisti sa hnevajú na primátora

Podľa nej mal primátor Peter Lednár rasistický novoročný prejav na námestí, po ktorom napadli dvaja skinheadi rómske deti.Primátor tieto tvrdenia odmieta a hovorí, že povedal len toľko, že v meste bude poriadok. Rómovia, ktorých cez týždeň oslovila agentúra SITA, zhodne hovorili, že počas soboty nevystrčia päty z domu, niektorí vraj aj odídu z mesta.

Hnevajú sa na primátora, ktorý za mesto verejné zhromaždenie povolil. „Štve ľudí proti nám. Po polnoci tam mal vystúpenie na námestí a tam vyprával, že má prísť nejaký rasizmus na Cigáňoch,“ skonštatoval Róm, ktorý pre obavy z útokov extrémistov nechcel prezradiť svoje meno.

„Toto všetko tu robí pán starosta. Keď on dovolí, aby títo skíni prišli do mesta, tak potom kto je na vine,“ povedala Zdena z mestskej časti Chyzerovce.

Primátor to odmieta s tým, že ohlásené verejné zhromaždenie podľa zákona povoliť musí, neumožnil ho však v centre mesta, ako Kotlebovci požadovali, ale v amfiteátri.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM