red . Zo Slovenska

VIDEO: Kým západ leží pod snehom, na východ KALAMITA ešte len dorazí

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre Bratislavský kraj výstrahu druhého stupňa pred snežením. Ako je na tom zvyšok krajiny?

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Kým západ leží pod snehom, na východ KALAMITA ešte len dorazí
109
Galéria

Na Slovensku od skorých ranných hodín nepretržite sneží a z niektorých miest západného Slovenska sú hlásené komplikácie v doprave. Polícia ale zatiaľ vyhodnotila situáciu na cestách ako pokojnú.

Najhoršie ešte len príde!

Podľa aktuálnych predpovedí však to najhoršie ešte len príde! Zrážkové pole sa podľa iMeteo.sk pomaly presúva zo západu krajiny na sever až severovýchod. „To najvýdatnejšie sneženie Slovensko ešte len čaká. Najhlavnejšie zrážkové pole, ktoré prinesie veľmi husté sneženie, dorazí na naše územie po 14.00 hod.,“ informuje iMeteo.sk.

Poobede sa tak intenzívnejšie rozsneží a sneh bude pribúdať s intenzitou 2 až 3 cm za hodinu.

Na strednom Slovensku sa očakáva od 10 do 15 cm nového snehu, zatiaľ čo na západnom Slovensku napadne až do 25 cm. „Takéto množstvo snehu je za necelých 24 hodín v oblasti západného Slovenska nezvyčajné a vyskytuje sa zhruba raz za 10 rokov,“ približuje portál.

Článok pokračuje pod videom.

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Situácia na cestách

V Bratislave a okolí je na viacerých úsekoch pre husté sneženie spomalená doprava. Počasie ovplyvňuje aj premávku niektorých spojov bratislavskej MHD. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre Bratislavský kraj výstrahu druhého stupňa pred snežením.

Diaľnice v hlavnom meste a jeho širšom okolí sú momentálne aj napriek hustému sneženiu zjazdné, informuje o tom Národná diaľničná spoločnosť. V teréne majú diaľničiari v okresoch Bratislava, Malacky, Trnava a Galanta všetku dostupnú techniku 35 sypačov a v teréne je 35 ľudí.

Na cestách v oblasti Šamorína je pre husté sneženie na cestách vrstva čerstvého snehu do piatich centimetrov. Vodiči by si mali dať pozor aj na silný vietor a sneženie v oblasti Želiezoviec. Informuje o tom Slovenská správa ciest na svojom webe zjazdnost.sk.

Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý. Okrem horských priechodov Pezinská Baba, Biela Hora, Vernár, Dobšiná, Grajnár, Chorepa, Súľová a Štós, kde je povrch vozoviek pokrytý kašovitým až utlačeným snehom do dvoch centimetrov a horských priechodov Vrchslatina a Huty, kde je zľadovatený sneh do dvoch centimetrov.

Uzavreté letisko

Bratislavské letisko je pre husté sneženie od 12.40 hod. uzavreté. Zrušené boli štyri prílety z plánovaných letov. Sneženie tiež skomplikovalo odlet linky do írskeho Dublinu s meškaním 73 minút, informovala o tom hovorkyňa Letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave Zuzana Drobová.

Príslušné letiskové zložky aktuálne intenzívne zabezpečujú nepretržitú údržbu dráh. „Avšak spád snehových zrážok je v súčasnosti tak intenzívny, že na udržanie prevádzkyschopnosti prevádzkových plôch nepomáha mechanický ani chemický zásah,“ priblížila Drobová.

Odhaduje, že uzávera letiska potrvá minimálne tri hodiny. Dĺžku uzávery prehodnotí letisko na základe aktuálnej meteorologickej situácie. „O vývoji situácie budeme priebežne informovať,“ podotkla Drobová.

Aj v piatok ráno

Takéto množstvo snehu je za necelých 24 hodín v oblasti západného Slovenska nezvyčajné a vyskytuje sa zhruba raz za 10 rokov.

Na sneženie sa pripravte až do piatkového rána.

V strehu tak treba byť aj počas večera a noci, a to nielen na cestách, ale treba si dať pozor aj na nápor snehu v korunách stromov a pod. Problémy môžu nastať aj v dodávkach elektrickej energie.

Prečítajte si aj

Na Slovensku výdatne sneží. Pozrite si na fotkách, ako to vyzerá v slovenských mestách.

Sneh zasypal Slovensko
109
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM