ELA Politika

Matovič ZABÚDA!? Pred voľbami kritizoval USA a vojenské základne podmieňoval REFERENDOM!

Minulé volebné obdobie ešte Igor Matovič spochybňoval pozíciu USA vo svetovej politike, čoho dôkazom je video priamo z viacerých tlačoviek, ktoré kolujú internetom.

Ilustračný obrázok k článku Matovič ZABÚDA!? Pred voľbami kritizoval USA a vojenské základne podmieňoval REFERENDOM!
Zdroj: TASR/AP

Aktuálnou témou je Dohoda o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA, ktorú schválila vláda minulý týždeň a ktorá de facto umožňuje zriadiť na našom území americké vojenské základne.

Formálne budú majetkom SR a nebudú mať štatút stálej americkej vojenskej základne, reálne však budú v istej forme dlhodobého bezplatného „prenájmu“ pre ozbrojené sily Spojených štátov.

Zmluva polarizuje spoločnosť

Podporné stanovisko zaznelo zo strany hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Zmluvu, ktorá značne polarizuje slovenskú spoločnosť, musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Názorové saltá

Táto dohoda rozpútala veľmi ostrú verejnú diskusiu, ktorú vláda v podstate nezobrala do úvahy. Za dohodu s USA boli aj všetci členovia vlády zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorá má vo vláde hlavné slovo. No a tu vznikol paradox.

Do Matoviča sa pustili nielen opoziční poslanci. Na internete kolujú viaceré videá z minulosti, ktoré by možno zapadli prachom, keby na nich Matovič nehovoril o presnom opaku a kritickým názorom na USA.

„Názorové saltá začínajú byť v našej politike v móde, obzvlášť ak ide o americké záujmy. V Igorovi Matovičovi sa je ťažko vyznať a keďže nie som psychiater, môžem sa len pýtať. Kam sa podel jeho postoj k zahraničnej politike USA, keď dnes dvihol obe ruky za odovzdanie našich vojenských letísk, ktoré sa stanú americkými základňami?,“ povedal podpredseda opozičného Smeru-SD Erik Kaliňák.

Na Matoviča vytiahol video, v ktorom spochybňuje USA ako garanta medzinárodnej bezpečnosti, čo je v plnom rozpore s obhajobou tejto zmluvy zo strany vlády.

Matovič USA kritizoval

Minulé volebné obdobie ešte Matovič spochybňoval pozíciu USA vo svetovej politike, čoho dôkazom je video priamo z tlačovky lídra OĽANO, ktoré Kaliňák uverejnil.

Krajinu, o ktorej dnes vláda hovorí ako o dôveryhodnom strategickom partnerovi, Matovič obvinil zo spoluviny v prípade vzniku teroristickej organizácie Islamský štát: „USA spôsobili to, že rozvrátili krajiny ako Líbyu, ako Irak, následne Sýriu, Egypt. Na troskách týchto rozvrátených štátov vznikol Islamský štát a stovky tisíc ľudí zbytočne zomreli.“

„Precitol som z toho, že USA sú garantom bezpečnosti a zárukou medzinárodnej stability. Podľa môjho názoru, USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom,“ vyjadril sa Matovič ešte v roku 2019.

Súvisiace články

Zabudnuté referendum?

V apríli 2019 strana OĽANO na svojom webe zverejnila správu Pravda o „amerických základniach“ na Slovensku, v ktorej píše, že o obrane SR, o bezpečí pre občanov SR sa nemá politikárčiť a podľa toho by sa mala aj vláda správať a špeciálne tí, ktorí sú za obranu a bezpečnosť zodpovední.

„Môžem potvrdiť, že ak bude hnutie OĽANO vo vláde, tak tu bez predchádzajúceho súhlasu ľudí v referende žiadne zahraničné vojenské základne nebudú. Voláme však po zodpovednom prístupe, odmietame klamanie a strašenie ľudí. Aj preto vyzývame ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, aby zverejnil najdôležitejšie témy, o ktorých sa pri vyjednávaní rokuje a tiež obhajované pozície SR. Záujem verejnosti je pochopiteľný a treba jej vyjsť v ústrety,“ uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič v roku 2019.

Ľudia sa boja, Naď ich upokojuje

Navyše, šéf OĽANO v starších videách spomína, že tieto názory zdieľajú aj Veronika Remišová a Jaroslav Naď, mimochodom súčasný minister obrany, ktorý je pripravený túto zmluvu za Slovensko podpísať. S interpretačnou doložkou k dohode je stotožnený.

„Ak ma prezidentka poverí, som pripravený ísť podpísať túto zmluvu za SR, čím sa Slovenská republika stane 24. členskou krajinou z 29, ktorá bude mať takúto zmluvu podpísanú so Spojenými štátmi americkými,“ vyhlásil pred pár dňami Naď.

Opätovne zdôraznil, že na základe tejto zmluvy nebude na Slovensku žiadna americká základňa, žiadne jadrové zbrane a suverenita krajiny nebude nijako spochybnená.

Primátor Banskej Bystrice a primátorky Zvolena a Sliača sa v piatok 21. januára v Banskej Bystrici stretli s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, ktorému pred pár dňami spoločne adresovali list týkajúci sa obáv o budúcnosť letiska Sliač. Pripojili sa k nim i starostovia okolitých obcí.

„Ľudia sa nemajú čoho báť, opakujem, žiadne základne a problémy pre región. Príde k modernizácii letiska Sliač, zavedieme opäť civilné lety, letisko bude v rukách Slovenskej republiky a to platí,“ zdôraznil Naď.

Zdroj: YouTube.com
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM