MAK Magazín

O 20 rokov budeme vyzerať takto desivo! Vedci zostrojili kolegyňu z budúcnosti, VIDEO

Pozdravte Emmu, reprezentantku životného štýlu budúcnosti pri rovnakých pracovných návykoch, aké máme dnes.

Ilustračný obrázok k článku O 20 rokov budeme vyzerať takto desivo! Vedci zostrojili kolegyňu z budúcnosti, VIDEO
Zdroj: Fellowes UK

Vysoké pracovné tempo, moderné technológie, sedavá práca a nedostatok pohybu. To je výpočet len niekoľkých negatívnych faktorov, s ktorými sa dennodenne potýkame. Málokto sa ale zamýšľa nad tým, aké to bude mať na nás vplyv o pár rokov.

Podľa zverejnených analýz nás ale nič pekné nečaká. Vedci predstavili „Emmu – kolegyňu z budúcnosti“, ktorá nie je ani zdravá a už vonkoncom nie atraktívna.

Chlpy v ušiach sú len začiatok

Administratívna pracovníčka Emma vznikla ako súčasť vedeckej správy, ktorú zostavila spoločnosť Fellowes Brands v spolupráci s behaviorálnym futuristom Williamom Highamom a ďalšími odborníkmi. Vytvorili hypotézu zdravotných dopadov, ktoré v nasledujúcich dvadsiatich rokoch pocíti každý z nás, ak radikálne nezmeníme svoj život. Všetky tieto poznatky zhmotnili práve do „kolegyne" Emmy.

Pracovníčka svetlejších zajtrajškov pritom rozhodne nepôsobí zdravo. Kvôli umelému kancelárskemu osvetleniu má ovisnutú a nezdravo vyzerajúcu šedo-žltkastú pokožku.

Trpí tiež ekzémom, ktorý súvisí so stresom a trávením. Zlá kvalita vzduchu spôsobila opuchnuté dutiny, ale aj zvýšené ochlpenie v nose a ušiach (to má brániť vniknutiu prachu).

Článok pokračuje pod galériou.

Emma, kolegyňa z budúcnosti
4
Galéria

Začnite s prevenciou

Sedavá práca má za následok aj vážne problémy s chrbticou, ktoré spôsobia hrb. Zápästia a členky sú opuchnuté, ťažko ohybné.

„Emma je zhmotnením toho, ako by sa človek mohol v nasledujúcich dvoch dekádach zmeniť, keby robil všetko tak zle, ako doteraz," hovorí Higham pre Huffpost.com, s tým, že zámerom, prečo vytvorili Emmu je dôvod, aby prinútiť ľudí zamýšľať sa nad zdravotnými rizikami, ktorým sa sami vystavujú.

„Myslím si, že ľudia sa s možnými problémami dokážu oveľa lepšie identifikovať, keď si povedia – preboha, toto by som mohol byť ja a vyzerať úplne rovnako," vysvetľuje Higham.

Samozrejme, nie každý bude mať o dvadsať rokov hrb ako zvonár od Matky Božej, ale napriek tomu je na čase si uvedomiť si, že celodenné sedenie v zlej polohe, jednoducho telu ubližuje.

Aj keď Emma určite nezastupuje úplne každého administratívneho zamestnanca, je ale pôsobivou ukážkou toho, ako veľmi sa na nás podpisuje stresujúci a sedavý životný štýl.

Čerstvý vzduch, dostatok denného, prirodzeného svetla, ergonomická stoličky a hlavne šport, to všetko sú základné predpoklady pre vaše zdravé oči, chrbát, ale všeobecne aj celkovú kondíciu a zdravie. Ostatne, ako už naznačili aj súvisiace štúdie, ak každý týždeň nebudete mať aspoň 150 minút pohybovej aktivity, vaše riziko predčasného úmrtia sa tým priamoúmerne zvyšuje.

Celú štúdiu nájdete TU.

Zdroj: YouTube.com

Rýchle správy

Najčítanejšie