Jakub Forgács Svet Rôzne

VIDEO: Skvelá práca mladého Bystričana. Daniel zvečnil New York vskutku úchvatne

Hoci Daniel Bernát iba nedávno zmaturoval, už stihol precestovať mnohé krajiny. Ako sa ocitol v New Yorku a čo všetko zažil počas svojej cesty?

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Skvelá práca mladého Bystričana. Daniel zvečnil New York vskutku úchvatne
14
Galéria
Zdroj: M.Bernátová/D.Bernát

Bystričan Daniel Bernát (18) iba pred pár týždňami zmaturoval na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského. Mladý absolvent francúzskej sekcie túži v štúdiu pokračovať v Kodani, na Copenhagen Business School (business management), kam si podal prihlášku. S rodičmi však ešte predtým absolvoval cestu za oceán, rovno do New Yorku, kde sa mu podarilo natočiť vskutku úchvatné video.

Pri akej príležitosti si sa ocitol v New Yorku?

S rodičmi radi cestujeme a New York bolo mesto, ktoré sme mali dlhšie v pláne. V Amerike nikto z nás predtým nebol, tak sme boli v očakávaní, čím to bude iné od Európy, Ázie alebo napríklad arabského sveta. Strávili sme tam týždeň. Áno, bolo to málo. New York je veľmi fotogenické mesto a tým, že ja rád točím a rodičia radi fotia, sme niekedy ostali aj hodinu na jednom mieste, len aby sme to všetko zachytili. Týmto štýlom sme prešli naozaj len hlavné body mesta, preto by som sa tam rád vrátil a prešiel viac do hĺbky.

Čo ťa v New Yorku najviac prekvapilo?

Najviac ma prekvapilo, akí sú Newyorčania príjemní ľudia. Tým, že sú to väčšinou prisťahovalci, sami vedia, aký stratený je človek, keď tam príde prvýkrát. Stalo sa nám, že po prvých 15 minútach za nami prišiel pán, či nepotrebujeme pomôcť a neskôr s nami pani prešla celou stanicou metra, aby nám ukázala metro, ktoré sme hľadali. Bežne sa mi stávalo, že sa so mnou začali rozprávať ľudia na ulici. Len tak, z nudy. Po 40 minútach čakania na timelaps západu slnka pri Flatiron Building mi to prišlo ako fajn rozptýlenie. New York je tiež veľmi multikultúrne mesto. Bolo naozaj vidno, že sa tam miešajú kultúry celého sveta. Ak mal človek nejaké predsudky, do dvoch dní sa stratia.

A negatívna skúsenosť?

Asi najviac negatívna vec bola to, že sa nedá vyhnúť hluku a neporiadku. Čo je prirodzené, keďže je to veľmi veľké a rušné mesto. Postupom času mi to začalo dosť vadiť. Všimol som si dosť zlú dopravnú situáciu, čo sa týka áut. Aj keď sa ma to netýkalo, lebo som všade chodil metrom, ktoré je vybudované perfektne, určite by som tam pri ďalšej návšteve neriešil niečo s autom. A všetci chodia na červenú, chodci, autá, bicykle… Všetci, keď je voľno, ide sa.

V čom si videl najväčšie rozdiely medzi životom vo „Veľkom jablku“ a v Bystrici?

Pre mňa najväčší rozdiel je, že v New Yorku je viac príležitostí. Dá sa tam robiť všetko. Z toho pohľadu, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí o to majú záujem. Keď som bol pred štúdiom youtubera Caseyho Neistata, stretol som pána, ktorý má kanceláriu dve poschodia nad ním. Začal podnikať v oblasti inteligentnej dopravy v mestách (v skratke – vyrába prilby na bicykel s kamerou a svetlami). Darí sa mu. Práve s ním som sa o tom rozprával. Porovnávali sme, aké to je žiť, pracovať a podnikať u nás a tam. Jednoznačne povedal, že ak má človek nápad, v New Yorku, kde je trh veľký ako Československo, nie je problém nájsť svojich zákazníkov.

Zdroj: YouTube.com

Zo svojej cesty si priniesol krásne video. Ako dlho si na ňom pracoval a prečo si sa ho rozhodol natočiť?

Posledných pár rokov vždy, keď idem na výlet na zaujímavé miesto, tak so sebou beriem kameru a točím. Teraz už mám pocit, že by som sa bez toho nudil. Človek sa potom na mesto musí pozerať inak. Viac si musí všímať detaily, ľudí a atmosféru, ktorú chce zachytiť. Na jednej strane si to užijem viac, keď kvôli záberu idem na miesta, na ktoré by som normálne nešiel , ale na druhej strane veľa vecí vidím len cez objektív. Zatiaľ mám takto spracovaný Paríž (ten bol prvý a tomu zodpovedá aj kvalita :) ), Dubaj, Gruzínsko, teraz New York a onedlho vyjde vlog z Bosny a Hercegoviny. Všetko môžete nájsť na mojom youtubovom kanáli.

Pred samotnou cestou som sa pripravoval postupne niekoľko týždňov. Výber hudby, plánovanie miest, ktoré chcem mať natočené, približný scenár a zábery. Po návrate som to spracovával tiež postupne niekoľko týždňov. Výber klipov, strih do hudby, efekty a nakoniec farby. Priznávam, dal som si načas, ale robil som to popri ostatných veciach a netlačil ma žiadny dátum, tak som to upravoval, kým som s tým nebol spokojný. :)

Chcel by si sa filmárčine venovať aj po skončení školy?

Áno, ak to bude možné, určite. Nemám ambície byť priamo kameraman, režisér alebo nutne vo filmovom priemysle, ale rád by som v tejto oblasti ostal. Aby z toho bolo viac než len hobby. Uvidíme, toto ukáže čas.

Pozrite si spomínané video aj Danielove zábery z ciest!

V OBRAZOCH: Mladý Bystričan v uliciach New Yorku
14
Galéria
Zdroj: M.Bernátová/D.Bernát
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM