Anton Hrachovský Hokej

Hokejové majstrovstvá sveta v Dánsku sa v B-skupine rozbehli víťazstvom USA v zámorskom derby proti Kanade. Okrem toho sa v úvodný deň šampionátu odohrali ďalšie tri stretnutia.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: V Dánsku začali hokejové MS, zámorské derby pre USA, domáci zaskočili Nemcov
8

Hokejové majstrovstvá sveta v Dánsku sa v B-skupine rozbehli víťazstvom USA v zámorskom derby proti Kanade. Avšak len za dva body, lebo šláger celého prvého dňa priniesol hneď aj predĺženie s následným nájazdovým rozstrelom, v ktorom víťazný gól strelil Cam Atkinson. Kanaďania získali do tabuľky bod za remízu v základnom čase.

Šláger prvého dňa priniesol v Herningu rýchly, dynamický hokej s množstvom gólových šancí na oboch stranách a s úspechom mimoriadne efektívneho tímu. Američania po 65 minútach remizovali so súperom 4:4, hoci na strely to bolo 24:44, do štatistík (na 25 striel USA) sa potom zapísal ešte aj víťazný nájazdový pokus Cama Atkinsona.

B-skupina (Herning)

USA – Kanada 5:4 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (1:2, 2:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. Lee (Thompson, DeBrincat), 21. Larkin (Kreider, Oesterle), 30. Gaudreau (Kane, Coleman), 44. Larkin (Kreider, Atkinson), víťazný nájazd Atkinson – 1. Dubois (Horvat), 13. O'Reilly (Bailey), 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal), 51. Parayko (McDavid).
Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Ohlund (Švéd.) – Kohlmüller (Nem.), Otmakov (Rus.), vylúčení na 2 min. 3:3, presilovky a oslabenia: 0:0. 9632 divákov

Zostavy:
USA:
Kinkaid – Jensen, Martinez, Murphy, Butcher, Oesterle, Pionk, Hughes – Gaudreau, White, Kane – Kreider, Larkin, Atkinson – Lee, Ryan, DeBrincat – Milano, Gibbons, Coleman – Thompson

Kanada:
Kuemper – Ekblad, Murray, Parayko, Nurse, Pulock, Chabot – Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz – Dubois, Horvat, Pageau – Bailey, Schenn, O'Reilly – Beauvillier, Barzal, Eberle

Hlasy (zdroj: iihf.com, Canadian Press):

Cam Atkinson, strelec víťazného gólu USA: „Na nájazdy som bol pripravený, počítal som s tým. V Columbuse som na ne zvyknutý a som rád, že som aj tu dostal príležitosť. A som šťastný, že som pomohol k úspechu.“

Connor McDavid, kapitán Kanady: „Nie je to nič príjemné sledovať z trestnej lavice spoluhráčov, ako sa snažia vyhrať nájazdy. Predovšetkým v pozícii útočníka, od ktorého sa očakáva, že v nich pomôže. Chlapci odviedli dobrú robotu, hoci sme nevyhrali.“

Zdroj: YouTube.com

Hokejisti Ruska ukázali svoju silu hneď v úvodnom zápase kodanskej A-skupiny MS, keď v piatok podvečer rozstrieľali Francúzsko vysoko 7:0. Zborná položila základ úspechu tromi gólmi v prvej tretine, ďalšie tri pridala v záverečnej. Duel mal aj slovenské zastúpenie v osobe čiarového rozhodcu Petra Šefčíka.

A-skupina (Kodaň)

Rusko – Francúzsko 7:0 (3:0, 1:0, 3:0)

Góly: 8. Kaprizov (Dadonov, Zajcev), 9. Bučnevič (Grigorenko, Nesterov), 11. Dadonov (Kaprizov, Chafizullin), 38. Kaprizov (Dacjuk, Zajcev), 43. Barabanov (Kiselevič, Kablukov), 45. Šalunov (Dacjuk, Chafizullin), 58. Anisimov (Nesterov, Grigorenko).
Rozhodcovia: Hribik (ČR), Sjöqvist (Švéd.) – ŠEFČÍK (SR), Suominen (Fín.), vylúčení na 2 min.: 3:4, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 6453 divákov.

Zostavy:
Rusko:
Košečkin – Gavrikov, Kiselevič, Zajcev, Nesterov, Jakovlev, Trjamkin, Chafizullin – Mamin, Andronov, Šalunov – Dadonov, Dacjuk, Kaprizov – Bučnevič, Anisimov, Grigorenko – Barabanov, Kablukov, Michejev

Francúzsko:
Hardy (41. Quemener) – Manavian, Chakiachvili, Gallet, Hecquefeuille, Janil, Raux, Thiry – Fleury, S. da Costa, Claireaux – Guttig, T. da Costa, Treille – Lamperier, Texier, Rech – Leclerc, Ritz, Perret – Douay

hlasy po zápase /iihf.com/:

Iľja Vorobjov, tréner Ruska: „Nepáčila sa mi naša hra v druhej tretine, tú si musíme rozobrať a ukázať chlapcom video. Je čo zlepšovať. Prvé minúty boli vyrovnané, potom sme už prebrali taktovku.“

Pavel Dacjuk, kapitán Ruska: „Zápas nebol taký ľahký, ako sa zdalo. Francúzi výborne korčuľovali a ľad nebol taký dobrý, ako sme dúfali. Musíme si na to zvyknúť.“

Dave Henderson, tréner Francúzska: „Keď sme ich naposledy zdolali, držali sme celý čas tesné skóre a Rusi začali byť frustrovaní. Dnes to bolo 0:3 po prvej tretine, takže to bolo oveľa ťažšie.“

Hokejisti domáceho Dánska vyhrali v druhom zápase B-skupiny v úvodný deň MS nad Nemeckom 3:2 po nájazdovom rozstrele. V Herningu sa tak opäť nezrodil víťaz za tri body. Zápas viedol ako jeden z dvoch hlavných rozhodcov Slovák Jozef Kubuš.

Dáni hrajú o 24 hodín neskôr proti USA, paralelne s kodanským večerným súbojom Slovenska a Česka (20.15). Nemci nastúpia až v nedeľu o 16.15 proti Nórsku.

Nemecko – Dánsko 2:3 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 33. Draisaitl (Ehliz), 51. Ehliz (Draisaitl) – 28. J. Jensen (Jensen Aabo, F. Nielsen), 36. Storm (Hard, Larsen), rozhodujúci nájazd F. Nielsen.
Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Rantala (Fín.) – Davis (USA), Sormunen (Fín.), vylúčení na 2 min.: 4:2, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 9982 divákov.

Zostavy:
Nemecko:
Pielmeier – Holzer, D. Seidenberg, Y. Seidenberg, M. Müller, Krupp, J. Müller, Ebner – Plachta, Draisaitl, Ehliz – Hager, Kahun, Wiederer – Krämmer, Pietta, Noebels – Elsenschmid, Tiffels, Michaelis

Dánsko:
Andersen – Lassen, Larsen, Lauridsen, Jensen Aabo, D. Nielsen, Nich. Jensen, Kristensen – Nick. Jensen, Regin, Bjorkstrand – Storm, F. Nielsen, Hardt – Christensen, Jakobsen, Madsen – Bau Hansen, J. Jensen, Russell

Hlasy po zápase (zdroj: iihf.com):

Jonas Müller, obranca Nemecka: „Prvých 20 minút nebolo z našej strany dobrých. Súper na nás vybehol, rýchlosťou nás prevýšil. Tak sme nechceli hrať. Chceli sme častejšie strieľať. Po prvej dvadsaťminútovke sme sa zlepšili, hra sa vyrovnala. Rozdielové boli dnes hra v oslabení a presilovke.“

Morten Madsen, útočník Dánska: „Súperovi sme dovolili ľahko dostať sa do niekoľkých šancí, najmä v tretej tretine. Freddy (Frederik Andersen, pozn. red.) nás však v bránke podržal. Bol to tesný zápas, hra sa prelievala z jednej strany na druhú, mohlo sa to skončiť akokoľvek. Nemci získali striebro na olympiáde, vedeli sme, že majú dobrý tím, víťazstvo je preto pre nás cenné.“

Hokejisti Švédska potvrdili úlohu favorita vo svojom úvodnom zápase v A-skupine MS, keď v piatok večer zvíťazili nad Bieloruskom 5:0 a pripísali si do tabuľky prvé tri body. Severania mali zápas od začiatku pevne v rukách, Bielorusov zachránil od väčšieho výprasku striedajúci brankár Michail Karnauchov.

Švédsko – Bielorusko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 10. Andersson (Kempe, Everberg), 10. Nyquist (Klingberg, Lindholm), 24. Janmark (Rakell, Zibanejad), 34. Rakell, 57. Zibanejad (Janmark, Rakell).
Rozhodcovia: Kuakokari (Fín.), Wehrli (Švaj.) – Lhotský (ČR), McCrank (Kan.), vylúčení 4:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 10.884 divákov.

Zostavy:
Švédsko: Hellberg – Klingberg, Lindholm, A. Larsson, Ekman-Larsson, Wikstrand, Gustafsson – Janmark, Zibanejad, Rakell – Nyquist, Backlund, Pettersson – de La Rose, J. Larsson, Pääjärvi – Everberg, Kempe, Andersson.

Bielorusko: Kulbakov (34. Karnauchov) – Lisovec, Chenkel, Korobov, Falkovskij, Vorobej, Denisov, Djukov, Ustinenko – Linglet, Šarangovič, Pavlovič – Platt, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Kitarov, Demkov – Materuchin, Razvadovskij, Suš­ko.

Hokejové MS 2018: 1. hrací deň