Webnoviny - Svet

Viditeľný svet mieri po slovenskej premiére do kín

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Intímna slovenská dráma Viditeľný svet (2011) režiséra a scenáristu Petra Krištúfka má za sebou slovenskú premiéru, ktorú si odbila v sobotu popoludní na 13. ročníku Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava.

Od štvrtka 10. novembra ju začnú premietať v širšej distribúcii v slovenských kinách. „Premiéra prevýšila moje očakávania. Ako masochista vydržím pozerať svoj film aj s publikom a hľadám v ňom to, čo by som zmenil. Každopádne, teším sa, že ho ľudia považujú za originálny a niečo, čo tu ešte nebolo,“ povedal Krištúfek na nedeľňajšej tlačovej konferencii v slovenskej metropole.

Snímka na MFF Bratislava bojuje o víťazstvo v medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov. Jeho konkurentmi sú filmy 17 dievčat (2011), Agáty (2011), Iné ticho (2011), Soľ života (2011), Mýtnica (2010), Bojovníčky (2011), Love.net (2011), Obvinený (2011), Stockholm East (2011) a Alois Nebel (2011).

V snímke, ktorá mala svetovú premiéru v júli na 46. ročníku MFF Karlovy Vary, stvárnil hlavnú postavu český herec Ivan Trojan. Štryridsaťsedem­ročného rodáka z Prahy na tomto projekte oslovil scenár. Ten zaujal aj slovenského herca Martina Mňahončáka, ktorý stvárnil postavu Petra. Vo filme si okrem nich zahrali Jana Hlaváčová, Kristína Turjanová, Ivan Palúch, Marián Mitaš, Dagmar Bajnoková či Peter Trník. Peter Krištúfek získal s filmom Viditeľný svet cenu za najlepšiu réžiu na 21. MFF Arsenáls v lotyšskej Rige. Úspešne ho uviedli aj na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti.

Tridsaťosemročný Krištúfek, ktorý nakrútil vyše dvadsať autorských dokumentov, by chcel s Ivanom Trojanom a kameramanom Martinom Štrbom pracovať na ďalšom filmovom diele. Po dokončení scenára k nemu chce nájsť producenta z Českej republiky. Pripravuje aj ďalší film a okrem toho by mal do konca budúceho roka vydať aj novú knihu s názvom Dom hluchého. Krištúfek je totiž aj spisovateľom. Na konte má už knihu krátkych próz Nepresné miesto (2002), zbierku poviedok Voľným okom (2004), román Hviezda vystrihnutého záberu (2005), knihu scén z filmov Ronyho Escherwooda Rota pomalého nasadenia (2006), ktorú napísal spoločne s Dadom Nagyom, a satirický román Šepkár (2008). Rodák z Bratislavy je trojnásobným finalistom literárnej súťaže Poviedka (2000, 2002 a 2004) a za dielo Nepresné miesto získal prémiu Ceny Ivana Kraska.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM