Viete, ktoré lieky nemôžete kombinovať? Pomôcť vám má nová bezplatná aplikácia

Lekárnici spúšťajú projekt, ktorý má odhaliť rizikové interakcie liekov. Ich nesprávna kombinácia vám môže uškodiť.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Viete, ktoré lieky nemôžete kombinovať? Pomôcť vám má nová bezplatná aplikácia
Zdroj: TASR

Kombinácia niektorých liekov či výživových doplnkov môže uškodiť. Lekárnici chcú takýmto situáciám zabrániť, spúšťajú preto projekt, ktorý má rizikové interakcie odhaliť.

Bezplatná aplikácia

Pacienta má o nežiaducich kombináciách oboznámiť bezplatná aplikácia, od júla bude dostupná na webe interakcielie­kov.sk. „V aplikácii sa registrujú, zadajú užívané lieky, bezplatne sa mu poskytnú informácie o miere rizika danej kombinácie liekov a nevhodných potravinách,“ povedal na tlačovej konferencii prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Konzultácia v lekárni

Do projektu je zapojených 200 lekární, tie pacientovi poskytnú i osobnú, tiež bezplatnú konzultáciu, ak by o to prejavil záujem. Vyhovujúci termín návštevy si záujemca bude môcť vybrať na webe lekárne. Komora si od projektu sľubuje zefektívnenie terapie. SleK taktiež predpokladá, že aplikácia vzbudí v pacientoch záujem o vlastný zdravotný stav.

„Lekáreň je relevantný zdroj informácií, sú tam vyškolení farmaceuti, ktorí dokážu byť plnohodnotnými poradcami,“ uviedla Miroslava Snopková z Farmaceutickej fakulty UK, ktorej študentom bude aplikácia sprístupnená na vedecké účely.

Zapojené lekárne sú členmi SleK, aspoň jeden farmaceut v nich má absolvovanú špecializáciu v odbore lekárenstvo. Podľa prezidenta Sukeľa bude pokrytie zapojenými lekárňami dostatočné.

Súčasť projektu

Na aplikácii, ktorá je súčasťou celoslovenského projektu Interakcia liekov, spolupracovala Slovenská lekárnická komora a spoločnosť DrugAgency, a.s. Tento projekt nadväzuje na minuloročné osvetové kampane lekárnikov, venovali sa napríklad bezpečnosti užívania liekov deťmi, tehotnými ženami a seniormi.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame