Magazín Lifestyle

Viete, prečo sme po bodnutí komárov nervózni? Odborníci radia, ako sa ich doma zbaviť

Komáre ľudia vnímajú ako obťažujúci hmyz, ktorý znižuje komfort či kvalitu života obyvateľov, a to aj pri miernom premnožení.

Ilustračný obrázok k článku Viete, prečo sme po bodnutí komárov nervózni? Odborníci radia, ako sa ich doma zbaviť
Zdroj: TASR

Veľké množstvo bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť či podráždenosť, uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webovej stránke.

Nepríjemné pocity

Bodnutie komárom spôsobuje lokálnu imunitnú reakciu, ktorú ľudia vnímajú ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch.

„Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, avšak vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou,“ uvádzajú odborníci.

Rovnako pripomínajú, že na Slovensku sa veľmi zriedkavo vyskytujú ochorenia prenášané komármi.

Komáre podľa ÚVZ SR najviac útočia ráno a večer okolo času východu a západu Slnka. V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá počas celého dňa.

Odstráňte vodu

Ľudia sa môžu chrániť pred komármi pravidelným kosením svojich dvorov, záhrad a bezprostredného okolia domu, pravidelným vyprázdňovaním nádob na polievanie záhrad, likvidáciou komunálneho odpadu, najmä plechoviek, plastových fliaš, pneumatík a ďalších nádob, v ktorých sa môžu v zachytenej dažďovej vode liahnuť komáre.

Vhodné je tiež mechanicky chrániť obydlia umiestňovaním ochranných sietí na okná a dvere.

„Ich ochrannú funkciu zvyšuje chemické ošetrenie rámov a sietí reziduálnymi insekticídmi určenými na tento účel. Rovnako je dôležité chrániť aj uzatvorené priestory na chov hospodárskych zvierat,“ pripomínajú odborníci.

Ľudia by sa mali primerane obliekať, používať ochranné repelenty a tiež odpudzovače a lapače komárov.

Na starosti obcí

Obce by mali dbať na pravidelné kosenie verejných priestranstiev a údržbu krovinatých porastov či likvidovanie rôznych plytkých priehlbín, v ktorých sa na jar a v lete môže zadržiavať voda. Tieto liahniská komárov podľa ÚVZ SR možno buď zaviezť zeminou a upraviť, alebo ich prehĺbiť a zarybniť.

„V zarybnenej vode sa komáre neliahnu, pretože larvy a kukly komárov sú veľmi vyhľadávanou potravou pre ryby,“ vysvetlili odborníci. Obce tiež môžu v prípade kalamitného výskytu komárov vykonať lokálny dezinsekčný zásah.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie