Webnoviny - Svet

Víťazmi v Ga-Pa rakúske ženy a Innerhofer

WEBNOVINY.SK

Christof Innerhofer Foto: Ilustračné foto SITA, APGARMISCH-PARTENKIRCHEN 21. februára (WEBNOVINY) – Práve skončený svetový šampionát v alpskom lyžovaní v Garmisch-Partenkirchene priniesol viac prekvapení ako potvrdení sezónnych výsostných postavení najlepších svetových zjazdárov. Dlhodobú pozíciu alpskej veľmoci číslo 1 potvrdili Rakúšania ziskom ôsmich medailí. Skutočnými víťazkami sú však len rakúske ženy, ktoré vybojovali šesť z ôsmich cenných kovov, vrátane všetkých štyroch zlatých. Výraznejší medailový zápis na jednom šampionáte dosiahli zjazdárky jednej krajiny len v roku 1987, keď vo švajčiarskej Crans Montane úradovalo domáce hviezdne trio Maria Walliserová, Vreni Schneiderová a Erika Hessová s piatimi zlatými. Medaily v bavorskom Ga-Pa si podelilo dovedna 11 krajín, z toho z tých najcennejších so zlatým odleskom sa mohlo potešiť sedem. Viac ako jedno zlato získali okrem Rakúšanov iba Francúzi, aj to len vďaka tesnému triumfu v tímovej súťaži práve nad najväčšími favoritmi z Rakúska.

Z radu medailistov jednoznačne vyčnieva Elisabeth Görglová s cenným zlatým double zo super G a zjazdu. Tridsaťročná Rakúšanka skvele načasovala formu a naoko bez väčších problémov v rýchlostných disciplínach prelomila hegemóniu americko-nemeckého dua Lindsey Vonnová – Maria Rieschová zo Svetového pohára. Dala si tým krásny darček k nedeľňajším tridsiatym narodeninám, hoci to pôvodne ani neplánovala. „Roky som pracovala na tom, aby som sa dostala do absolútnej špičky. Možno nie všetky výsledky mojej tvrdej práce bolo ihneď vidieť, dostavili sa v zreteľnejšej podobe až teraz. Dve zlaté medaily zo svetového šampionátu sú naplnením mojej kariéry. Asi som tesne pred tridsiatkou pretekársky dozrela,“ citujú rakúske médiá svoju novú kráľovnú rýchlosti Lizz Görglovú. Američanka Vonnová aj Nemka Rieschová mali pred šampionátom aj počas neho svoje zdravotné problémy, ale napokon obe férovo uznali momentálnu prevahu Görglovej. „Fantasticky načasovala formu na tieto majstrovstvá sveta. A okrem toho aj krásne spievala na slávnostnom otvorení. Môžem len skonštatovať, že je rovnako dobrá speváčka ako zjazdárka,“ uznanlivo skonštatovala M. Rieschová.

Svoj nadštandard medzi hustejšie situovanými bránkami predviedla Slovinka Tina Mazeová – zlatá z obrovského slalomu a strieborná v superkombinácii. Samostatnou kapitolou medzi ženami bolo vystúpenie Nemky Marie Rieschovej. Domáca lokálmatadorka, ktorá je líderkou celkového poradia Svetového pohára, avizovala na rodných svahoch útok na päť medailí. Napokon sa sužovaná chrípkou a obrovským tlakom verejnosti musela uspokojiť s dvoma bronzovými zásahmi z rýchlostných disciplín. „Vďaka aj za ne. Ambície sú jedna vec, ale keď musíte deliť svoj čas medzi posteľou a svahom a prakticky netrénujete, ťažko môžete napĺňať vysoké ciele,“ povzdychla si Maria Rieschová pre ORF.

Medzi mužmi sa z medailového kompletu tešil pretekár, s ktorým zrejme nikto nerátal. Talian Christof Innerhofer prišiel na svetový šampionát v pozícii jedného z mnohých a odchádzal z neho ako najúspešnejší zo všetkých. Svoje senzačné zlato zo super G podčiarkol bronzom zo zjazdu a vyšperkoval striebrom zo superkombinácie. Sám získal až polovicu medailí svojej krajiny, ktorá sa zaradila medzi najúspešnejšie v medailovom poradí. Taliansky šoumen vo chvíľach eufórie nezabudol na veľké poďakovanie svojmu trénerovi Claudiovi Ravettovi. „Keď sme spolu prišli do Ga-Pa, povedal mi, že nastal čas ukázať, čo vo mne skutočne je. Ukázať, či sa stanem jedným z víťazov na tomto šampionáte, alebo zostanem len jedným z mnohých v celkovom poradí. To mi vtedy neuveriteľne pomohlo,“ predniesol ďakovnú reč 26-ročný Innerhofer, ktorý mal pred príchodom do Ga-Pa na konte vo Svetovom pohári len štyri pódiové umiestnenia a z toho jedno víťazstvo.

Innerhofer zatienil aj najväčšie esá tejto zjazdárskej zimy Chorváta Ivicu Kosteliča a Švajčiara Didiera Cuchea. Suverénny líder priebežného poradia bojov o veľký krištáľový glóbus Kostelič trochu pretaktizoval svoju účasť v Ga-Pa, keď po zisku úvodného bronzu v super G sa rozhodol nereflektovať na účasť v zjazde a superkombinácii. Opustil dejisko MS s cieľom lepšie sa pripraviť na zostávajúce technické disciplíny, no ďalších medailí sa už nedočkal. Špecifickým prípadom je 36-ročný veterán Cuche, ktorý vybojoval v kráľovskom zjazde striebornú medailu, potom si však v tréningu zlomil palec a v obrovskom slalome už na cenný kov nedosiahol. Starú pravdu, že majstrovstvá sveta majú svoje vlastné pravidlá a neriadia sa výsledkami Svetového pohára, potvrdili ziskom titulov už spomenutý Innerhofer v super G, Kanaďan Erik Guay v zjazde a Rakúšanka Anna Fenningerová v superkombinácii. Naopak, dlhodobo vysokú výkonnosť vo svojich disciplínach potvrdili zlatom ovenčení Nór Aksel Lund Svindal v superkombinácii, Američan Ted Ligety v obrovskom slalome a Rakúšanka Marlies Schildová v slalome.

Slovenské zjazdové lyžovanie nedosiahlo v Garmischi žiadny výsledok, ktorý by sa vymykal z rámca všeobecných očakávaní. Až dve tretiny slovenskej zostavy však tvorili talentovaní juniori, ktorí zbierali prvé veľké skúsenosti na vrcholnom fóre. Jediná reálna medailová nádej Veronika Zuzulová v slalome nesklamala, ale keďže v prvej jazde jej chýbala v hornej časti potrebná rýchlosť, vyššie ako na 10. miesto to ani vďaka skvelému 2. kolu nevytiahla. Na druhej strane, 15. miestom v obrovskom slalome si Zuzulová utvorila kariérne maximum v tejto svojej menej obľúbenej disciplíne.

„Bojovala som, ale vyššie to už nevyšlo. Jednoznačne som mala byť v prvom kole lepšia. Kým po obrovskom slalome som sa cítila veľmi dobre, po prvom kole slalomu to nebolo najlepšie, ale druhé to vylepšilo. Pre mňa osobne sa výsledok z majstrovstiev sveta bude rátať len pre body do štartovej listiny pre nasadzovanie,“ povedala Veronika Zuzulová po slalome. Solídne sa javí ešte 19. miesto Jaroslava Babušiaka v superkombinácii, no pri reálnom zohľadnení bolo aj odrazom veľkého pretekárskeho výpadku najmä v slalomovej časti. „V zjazde bolo cieľom dostať sa do tridsiatky, aby som mal výhodné nízke číslo pred druhou časťou súťaže. V slalome som sa snažiť využiť to, že som nemal ešte takú rozbitú trať a celkové 19. miesto hodnotím pozitívne. Pred pretekmi by ma vzhľadom na to, akú som mal sezónu, potešilo aj 25. miesto,“ komentoval Jaroslav Babušiak.

Prehľad medailistov na MS 2011 v Garmisch-Partenkirchene a najlepších slovenských umiestnení:

MUŽI Zjazd: 1. Erik Guay (Kan.) 1:58,42 min, 2. Didier Cuche (Švaj.) +0,32 s, 3. Christof Innerhofer (Tal.) +0,76 Super G: 1. Christof Innerhofer (Tal.) 1:38,31 min, 2. Hannes Reichelt (Rak.) +0,60, 3. Ivica Kostelič (Chor.) +0,72, … 36. Matej Falat (SR) +9,95 Superkom­binácia: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 2:54,51 min, 2. Christof Innerhofer (Tal.) +1,01, 3. Peter Fill (Tal.) +1,90, … 19. Jaroslav Babušiak +7,79, … 24. Matej Falat (obaja SR) +15,32 Obrovský slalom: 1. Ted Ligety (USA) 2:10,56 min, 2. Cyprien Richard (Fr.) +0,08, 3. Philipp Schörghofer (Rak.) +0,43, … 41. Jaroslav Babušiak (SR) +6,29 Slalom: 1. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 1:41,72 min, 2. Jens Byggmark (Švéd.) +0,43, 3. Manfred Moelgg (Tal.) +0,61, … 24. Adam Žampa (SR) +3,92

ŽENY Zjazd: 1. Elisabeth Görglová (Rak.) 1:47,24 min, 2. Lindsey Vonnová (USA) +0,44, 3. Maria Rieschová (Nem.) +0,60 Super G: 1. Elisabeth Görglová (Rak.) 1:23,82 min, 2. Julia Mancusová (USA) +0,05 s, 3. Maria Rieschová (Nem.) +0,21 Superkom­binácia: 1. Anna Fenningerová (Rak.) 2:43,23 min, 2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,09, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,27 Obrovský slalom: 1. Tina Mazeová (Slovin.) 2:20,54 min (1:07,05 +1:13,49), 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,09, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,48, … 15. Veronika Zuzulová (SR) +2,03 Slalom: 1. Marlies Schildová (Rak.) 1:45,79 min, 2. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,34, 3. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,65, … 10. Veronika Zuzulová (SR) +2,40, … 26. Jana Gantnerová (SR) +6,24

Tímová súťaž: 1. Francúzsko, 2. Rakúsko, 3. Švédsko, … Slovensko vypadlo v kvalifikácii s Nemeckom

Konečná podoba medailovej bilancie (po 11 súťažných disciplínach):

  1. Rakúsko 4 3 1 8
  2. Francúzsko 2 1 1 4
  3. Taliansko 1 2 3 6
  4. USA 1 2 0 3
  5. Slovinsko 1 1 0 2
  6. Kanada 1 0 0 1

Nórsko 1 0 0 1 8. Švédsko 0 1 3 4 9. Švajčiarsko 0 1 0 1 10. Nemecko 0 0 2 2 11. Chorvátsko 0 0 1 1

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM