Víťazstvo Lyonu nad Realom Madrid, dráma v Miláne

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – V prvých dvoch utorňajších zápasoch osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 triumfoval Manchester United na ihrisku AC Miláno 3:2 a Olympique Lyon si doma poradil s Realom Madrid (1:0).

Skóre duelu medzi úradujúcim anglickým šampiónom a „rossoneri“ otvoril brazílsky špílmacher milánskeho AC Ronaldinho už v 3. min, keď poslal loptu do siete s prispením teču Michaela Carricka. Vyrovnanie priniesla 36. min, v ktorej sa kurióznym spôsobom presadil stredopoliar Paul Scholes. Ten sa snažil usmerniť center Darrena Fletchera z pravej strany. Loptu pravačkou netrafil, ale šťastne ho zasiahla do ľavej nohy, od ktorej sa dokotúľala do siete. V druhom dejstve sa dvakrát presadil vo famóznej forme hrajúci útočník „červených diablov“ Wayne Rooney. „Najmä v druhom polčase ho súper nemohol zastaviť. Opäť podal fantastický výkon. Jeho súčasná forma je neskutočná. Wayna môžete porovnať s ktorýmkoľvek hráčom na svete, je proste úžasný,“ nešetril slovami chvály na margo 24-ročného kanoniera tréner „červených diablov“ Sir Alex Ferguson. Rooney v tomto ročníku zaznamenal už 26 gólov. Zápas ešte zdramatizoval striedajúci holandský veterán Clarence Seedorf, ktorý krásnou pätičkou zakončil individuálnu akciu Ronaldinha v 85. min. Zverenci brazílskeho trénera Leonarda napokon nezúročili záverečný tlak na vyrovnávajúci gól. Svoje šance nepremenili striedajúci Filippo Inzaghi, kapitán Massimo Ambrosini ani brazílsky obranca Thiago Silva. Lepšiu pozíciu pred odvetou, ktorá sa uskutoční 10. marca na Old Trafforde, si teda vytvoril Manchester United. „Myslím si, že môžeme byť spokojní. Keby sme po prvých dvadsiatich minútach prehrávali 0:3, nikto by sa nemohol čudovať. Dlho nám trvalo, kým sme sa dostali do zápasu, ale potom sme už hrali veľmi dobre,“ opísal priebeh duelu kouč Ferguson. „Manchester vyťažil z minima maximum, u nás to bolo presne naopak. Nezaslúžili sme si prehrať,“ hneval sa kormidelník milánskeho AC Leonardo a vzápätí dodal: „Diváci však mohli vidieť krásne predstavenie a šance pred odvetou sú otvorené.“

Hviezdami nabitý Real Madrid nezvládol stretnutie na ihrisku francúzskeho Lyonu. Najväčšiu príležitosť prvého polčasu si vytvorili domáci hráči. V 41. min trafil pravú žrď bránky Realu César Delgado. Argentínsky stredopoliar sa prezentoval krásnym volejom spoza pokutového územia. Jeho strelu len bezmocne sledoval brankár „bieleho baletu“ Iker Casillas. Lopta sa, na jeho šťastie, odrazila od ľavej žrde späť do ihriska. Počas prvého dejstva to bola jediná strela na bránku. Jediný presný zásah stretnutia zaznamenal kamerunský stredopoliar Jean Makoun utešenou strelou z približne 25-metrovej vzdialenosti krátko po polčasovej prestávke. V drese Realu svoje šance nevyužil aktívny Cristiano Ronaldo a nepresadil sa ani striedajúci útočník Karim Benzema, pre ktorého to bol zápas proti bývalým spoluhráčom. Dvadsaťdvaročný francúzsky reprezentant prestúpil v lete minulého roka z Lyonu na Pyrenejský polostrov. Lyončania v druhom dejstve umne kontrolovali hru a napokon si vybojovali cenný triumf 1:0. Navyše, Xabi Alonso a Marcelo dostali žltú kartu. Pre oboch to bolo už tretie takéto napomenutie v priebehu tejto sezóny európskeho pohára číslo 1, v dôsledku čoho sa ani jeden z nich nepredstaví v odvete na Štadióne Santiaga Bernabéua. „S výsledkom som pomerne spokojný, aj keď to mohlo byť ešte lepšie, keby sme premenili minimálne jednu ďalšiu šancu. Hrali sme disciplinovane, tak, ako sme si povedali pred zápasom,“ neskrýval svoju spokojnosť kouč Lyonu Claude Puel. Hráči Realu miestami pôsobili na ihrisku odovzdaným a bezradným dojmom. „Výsledok nie je pre nás dobrý. V odvete budeme musieť predviesť omnoho lepší výkon. Mojim zverencom verím. Som si istý, že postúpime do štvrťfinále,“ priznal ambície tréner „bieleho baletu“ Manuel Pellegrini.

Výsledky – utorok: Olympique Lyon (Fr.) – Real Madrid (Šp.) 1:0 (0:0) – odveta je na programe 10. marca Gól: 47. Makoun, rozhodoval: Martin Atkinson (Angl.), 40 000 divákov Zostavy: Lyon: Lloris – Reveillere, Cris, Boumsong, Cissokho – Toulalan – Makoun, Pjanič (78. Källström) – Govou, Delgado (89. Bastos) – Lisandro López (81. Gomis) Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Sérgio Ramos, Raúl Albiol, Marcelo (46. Garay) – Xabi Alonso – M. Diarra, Granero – Kaká – Higuaín (64. Benzema), Cristiano Ronaldo

AC Miláno (Tal.) – Manchester United (Angl.) 2:3 (1:1) – odveta je na programe 10. marca Góly: 3. Ronaldinho, 85. Seedorf – 36. Scholes, 66. a 74. Rooney, ČK: 90.+ Carrick (Manchester United) po druhej ŽK, rozhodoval: Olegário Benquerenca (Portug.), 75 000 divákov Zostavy: AC Miláno: Dida – Bonera, Nesta, Thiago Silva, Antonini (38. Favalli) – Beckham (72. Seedorf), Pirlo, Ambrosini – Pato, Ronaldinho – Huntelaar (77. F. Inzaghi) Manchester United: Van der Sar – Rafael da Silva (90.+ W. Brown), R. Ferdinand, J. Evans, Evra – D. Fletcher, Carrick, Scholes – Nani (65. Valencia), Park Ji-Sung – Rooney