Webnoviny - Svet

Víza na kanadskú olympiádu si Česi vybavia v Prahe

WEBNOVINY.SK

PRAHA 21. decembra (WEBNOVINY) – Niekoľko týždňov pred zimnou olympiádou vo Vancouveri otvorili v pondelok na kanadskom veľvyslanectve v Prahe vízové oddelenie. Česi tak pre vybavovanie víz do Kanady už nemusia cestovať do rakúskej Viedne. Žiadosť môžu podať osobne na konzuláte, poštou alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie. Vízovú povinnosť pre občanov Českej republiky zaviedla Ottawa opäť 13. júla, dôvodom bol zvýšený počet žiadateľov o azyl, predovšetkým od českých Rómov. Práve vízová povinnosť je pred zimnou olympiádou pre Prahu jedna z najväčších komplikácií. Informoval o tom internetový portál Českej televízie ČT24.

Obnovenie vízovej povinnosti pre českých občanov vyvolalo v Prahe a v Bruseli negatívne reakcie. Ottawa dostala od Európskej únie podmienku, aby do konca roka zjednodušila vydávanie víz pre Čechov a určila podmienky pre ich úplné zrušenie. V opačnom prípade hrozia kanadským diplomatom víza do únie.

Víza do Kanady vybavovali Česi približne pol roka na konzuláte vo Viedni, pričom väčšinu žiadostí im sprostredkovali cestovné kancelárie. Od polovice júla požiadalo o vstup do Kanady vyše 4000 Čechov, väčšinou úspešne.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM