Webnoviny - Svet

Vláda bude hovoriť o jazykových štipendiách aj policajnej brutalite

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Študovať zdarma v zahraničí bude môcť v budúcom školskom roku zrejme viac stredoškolákov ako doteraz. Ministerstvo školstva (MŠ SR) navrhne vláde rozšíriť možnosť získať sociálne štipendium na ročný pobyt v zahraničí aj na druhákov zo štvorročných a päťročných stredných škôl, štvrtákov zo šesťročných a šiestakov z osemročných gymnázií. Ministerstvo podčiarkuje význam štúdia jazykov argumentom, že „ich aktívne ovládanie priamo ovplyvňuje fungovanie demokracie a následne formovanie osobnosti novodobého európskeho občana“.

Tento rok mohli o štipendium žiadať len o rok starší spolužiaci. Z mladších by sa naplnili miesta, ktoré neobsadia študenti vyšších ročníkov. Ostatné kritériá, vrátane najdôležitejšieho – sociálnej situácie, zostanú rovnaké. Rezort školstva chce program rozšíriť pre malý počet vybraných uchádzačov v tomto roku. O štipendium žiadalo v užšom výbere 198 študentov, dostalo ho 170. Na základe ponuky zahraničných stredných škôl pritom MŠ SR chcelo poslať do zahraničia 371 žiakov – 160 do Írska, 80 do Spolkovej republiky Nemecko a Rakúska, 64 do Francúzska, 35 do Španielska, po 16 do Talianska a Ruska.

V budúcom školskom roku už študenti nepôjdu do Rakúska, len do Nemecka, ktoré ponúklo oveľa viac miest, ako bolo záujemcov. Z ponuky vypadne aj Veľká Británia pre „vysokú finančnú náročnosť v porovnaní s ostatnými krajinami, ale aj pre pretrvávajúce organizačno-technické problémy v komunikácii so slovenským veľvyslanectvom v Londýne“.

Vláda vyčlenila na štipendiá na zdokonalenie sa v anglickom, nemeckom, francúzskom, španielskom, talianskom a ruskom jazyku 8 962 358 ? (270 mil. Sk) na tri roky. Prvý školský rok projektu 2008/2009 bolo v zahraničí 323 žiakov, z toho 130 v Írsku, 62 vo Francúzsku, 36 vo Veľkej Británii, po 31 v Nemecku a Španielsku, 19 v Rakúsku, 10 v Taliansku a štyria v Rusku.

Ministerstvo školstva predloží na rokovanie vlády aj dohodu s vládou Kórejskej republiky o vedecko-technickej spolupráci, ktorá má zabezpečiť výmenu informácií z vedy a techniky cez priame kontakty vedeckých inštitúcií, podporu spolupráce vo vede a technike, ako i prehĺbenie spolupráce vo výskume a technickom vývoji medzi podnikateľskými subjektmi Slovenska a Južnej Kórey. Rezort školstva podporí slovenských výskumníkov v spoločných projektoch 50-tisíc eurami ročne.

Inšpekcia ministerstva vnútra (MV SR) dostala vlani 146 sťažností na policajnú brutalitu, 118 už označila ako neoprávnených. „Osem podaní bolo postúpených príslušnému orgánu,“ informuje dokument MV SR, ktorý si vypočuje vláda. Prvý polrok tohto roka dostali 93 podaní. Z toho 74 prípadov odmietli a štyri postúpili. Ministerstvo považuje mnohé sťažnosti za účelové, zároveň ale priznáva, že „páchanie protiprávnej činnosti a násilia zo strany príslušníkov Policajného zboru nie je možné eliminovať úplne.“ Zabrániť policajnej brutalite by mali preventívne psychologické prehliadky, rozšírenie výučby o ľudských právach a slobodách alebo práca s menšinami.

Vláda potvrdí dohodu s francúzskou vládou o dočasnom pôsobení vojenského technického poradcu, ktorá nadväzuje na medzivládnu dohodu o spolupráci v obrane zo 4. mája. Vojenský technický poradca bude radiť slovenskej armáde vo všetkých oblastiach vojenskej a technickej spolupráce. Dohoda upravuje najmä konkrétne úlohy vojenského technického poradcu, finančné náležitosti ako aj ustanovenia o riešení sporov, prístup k utajovaným skutočnostiam. Podnetom na vytvorenie právneho rámca pre pôsobenie vojenského technického poradcu je dlhodobá spolupráca príslušníkov ozbrojených síl zmluvných strán najmä pri odstraňovaní nevybuchnutej munície, konštatuje ministerstvo obrany.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM