Webnoviny - Svet

Vláda chce mať kontrolu nad Ústavom pamäti národa

WEBNOVINY.SK

Nového šéfa ÚPN navrhne vláda Ústav pamäti národa nemá už osem rokov vlastnú budovu RATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Vedenie Ústavu pamäti národa (ÚPN) žiada vládu, aby stiahla z legislatívneho procesu návrh zákona o činnosti ÚPN, ktorý by mal od 1. januára 2012 nahradiť doterajší zákon o pamäti národa z roku 2002.

Tvrdia, že množstvo malých zmien v materiáli má zalepiť verejnosti oči pred podstatou zákona, ktorou je politické ovládnutie ústavu. „Zákon buduje závislosť členov ÚPN od vládnucej politickej moci, čo úplne neguje filozofiu, na ktorej Ján Langoš postavil ÚPN,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii šéf Správnej rady ÚPN Ivan Petranský. Pripomína, že súčasná garnitúra prijíma tento zákon bez verejnej diskusie a tiež bez uvedenia dôvodu v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré načasovala na obdobie dovoleniek, štátnych sviatkov a začiatku školského roka.

Vládna interpretácia moderných dejín

Signatár otvoreného listu za zachovanie politickej nezávislosti ÚPN Ján Čarnogurský vraví, že okrem ÚPN sa výskumu moderných dejín venuje na Slovensku prakticky už len Historický ústav SAV. „Vláda chce mať svoju interpretáciu moderných slovenských dejín. To chceli aj komunisti, mali to a vieme, ako to dopadlo,“ vyhlásil Čarnogurský s tým, že je to viac tragikomické ako smiešne. Napriek tomu, že je členom KDH, však v strane nebude lobovať, aby kresťanskí demokrati zdvihli ruku proti zákonu.

Čarnogurský pripomína, že návrh zákona okrem iného nechráni štátne záujmy, pretože sprístupní napríklad mená bývalých príslušníkov rozviedky, ktorí boli evidovaní ako príslušníci ŠtB. Tento krok podľa neho nemá precedens v žiadnom okolitom postkomunistickom štáte. „Ani budúci spolupracovníci nemajú istotu, že ich meno nebude prezradené,“ konštatoval Čarnogurský. Nová legislatíva by umožnila zverejniť aj niektoré osobné údaje o rozvodoch, manželských neverách a podobne. „Štátna bezpečnosť ich zhromažďovala s radosťou,“ dodal Petranský.

Vláda verí, že po prijatí nového zákona ušetrí. Podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel však priznal, že ÚPN je napríklad v porovnaní s českým ústavom finančne poddimenzovaný. „Je otázka, či pri tomto stave verejných financií, s akým sa my tu boríme, môžeme čakať nejaký zázrak,“ vyhlásil pred časom Chmel. Podľa Petranského ide v súčasnosti z rozpočtu približne 1,5 milióna eur na odmeny pracovníkov asi 18 percent. Vedenie tvrdí, že by náklady na činnosť ÚPN znížila vlastná budova, keďže v súčasnosti funguje ústav v prenajatých priestoroch. Argumenty o šetrení považuje za účelové. „Otázkou zostáva, prečo k takému kroku nepristúpili skôr a neznížili odmeny členom správnej rady ÚPN,“ pýta sa Petranský. Omnoho vyššiu úsporu ako súčasný návrh podľa neho obsahoval návrh z roku 2009, ktorý napokon z rokovania Národnej rady SR stiahli. Vláda chce mať podľa Petranského kontrolu nad citlivými informáciami

Ak prejde návrh nového zákona o činnosti ÚPN, nového šéfa ústavu bude voliť parlament na návrh vlády. Funkcia riaditeľa nahradí doterajšiu funkciu predsedu správnej rady, ktorú v súčasnosti zastáva Ivan Petranský. Návrh mení aj sústavu orgánov ústavu. Súčasnú správnu radu, dozornú radu a výbor by mal nahradiť jeden kolektívny orgán – Rada ústavu. Petranský sa nazdáva, že na funkcie v ÚPN si už robia zálusk viacerí ľudia spätí s vládnou mocou. Vláda chce mať podľa neho kontrolu nad citlivými informáciami, ktoré by mohli poslúžiť na diskreditáciu jej členov, ale mohla by ich použiť aj proti svojim politickým partnerom. V súčasnosti podľa neho sedia v správnej rade nominanti bývalej vlády Roberta Fica, ale polovicu členov tvoria ešte nominanti predošlej vlády Mikuláša Dzurindu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM