Webnoviny - Svet

Vláda chce znemožniť kultúru slovenských Maďarov, tvrdí SMK

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Predseda Strany maďarskej koalície József Berényi tvrdí, že súčasná vláda znížila finančnú podporu menšinovej kultúry v budúcom roku na jeden milión eur.

Vyplýva to podľa neho z prvého návrhu rozpočtu na rok 2013, ktorý v stredu predstavilo ministerstvo financií.

Strana maďarskej koalície považuje tento návrh za vážny krok, ktorý finančne znemožní kultúru Maďarov na Slovensku a plánuje o ňom informovať komisára OBSE pre menšiny.

Podľa SMK je suma jeden milión neprijateľná. V základoch by podľa Berényiho otriasla fungovaním organizácií, ktoré sa zaoberajú pestovaním maďarskej kultúry a tradícií na Slovensku.

Môže ohroziť existenciu viacerých podujatí, ktoré sú z hľadiska zachovania maďarskej menšiny kľúčové.

V rozvoji, podpore a monitorovaní kultúry národnostných menšín má výsostné postavenie Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, pre agentúru SITA to v stredu povedal splnomocnenec vlády László Nagy.

Ako uviedol, ešte pred predstavením návrhu o štátnom rozpočte na rok 2013 dostal prísľub od premiéra, že objem peňazí na kultúru národnostných menšín nebude menší ako v tomto roku.

Zároveň povedal, že podpísal návrhy na dotácie z programu Kultúra národnostných menšín 2012 vo výške 4,5 mil. eur pre približne 1400 žiadateľov a bude presadzovať národnostnú politiku v takom duchu, ako to bolo za predchádzajúcej vlá­dy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM