Webnoviny - Svet

Vláda formálne potvrdí zánik MŽP a MVaRR

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Počet slovenských ministerstiev by sa mal zúžiť, od 1. júla by mali ako samostatné rezorty zaniknúť ministerstvo životného prostredia a ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Na minulotýždňovom piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády sa ministri zaoberali viacerými alternatívami zoštíhlenia a zefektívnenia fungovania kabinetu, dnes by zmeny mali formálne potvrdiť.

Vláda navrhuje zlúčiť rezort pôdohospodárstva s envirorezortom a vytvoriť zlúčené Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR. Pod ministerstvo kultúry podľa vládneho návrhu prechádza nová kompetencia – cestovný ruch, ktorý sa dostane aj do jeho názvu. Ministerstvo hospodárstva sa má zlúčiť s ministerstvom výstavby, v názve zlúčenej inštitúcie budú obe jeho zložky. Ministerstvo vnútra preberá kompetencie územného a stavebného poriadku, čo umožní zrušiť krajské stavebné úrady. Ďalej pôsobnosť rezortu výstavby prechádza na ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja v oblasti regionálneho rozvoja okrem koordinácie využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, ktorá prechádza na Úrad vlády SR. Názov ministerstva školstva sa zmení tak, že doň pribudnú slová: vedy, výskumu a športu.

Materiál nevyčísľuje náklady na reorganizáciu, ani potenciálne úspory. „V súčasnosti nie je možné vyčísliť mzdové náklady v súvislosti s poskytnutím odstupného, keďže nie je známy počet zamestnancov, ktorí v rámci presunov pôsobností prejdú na iné ministerstvá a Úrad vlády SR,“ uvádza návrh. Vo všeobecnosti možno predpokladať „významnú úsporu verejných financií“.

Kabinet by mal na dnešnom rokovaní odsúhlasiť aj pomoc pre 13 miest a obcí Slovenska, ktoré v minulom roku čelili mimoriadnym situáciám. Z rezervy vlády by si mali rozdeliť spolu 357 152 eur. Peniaze poputujú z rezervy kabinetu na účet ministerstva vnútra, ktoré ich rozpošle príslušným obvodným úradom v Trnave, Čadci, Senici, Novom Meste nad Váhom, Starej Ľubovni, Považskej Bystrici, Brezne a Trenčíne.

Minister školstva Ján Mikolaj na rokovaní kabinetu vysloví nesúhlas so vznikom novej súkromnej Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií v Bratislave. Neudeliť štátny súhlas mu odporučila Akreditačná komisia v októbri minulého roka, Mikolaj sa to rozhodol akceptovať. Za novou vysokou školou stojí nezisková organizácia Akadémia filmovej tvorby a multimédií, ktorú podľa verejného registra založila Viera Zavarčíková. Rozhodnutie Akreditačnej komisie sa opiera o skutočnosť, že z dvoch programov bakalárskeho štúdia odporučila udeliť akreditáciu len jednému z nich. Podľa zápisnice členov komisie nepresvedčili predložené materiály ani ich následná prezentácia. Vláda prerokuje aj novelu zákona o nakladaní s emisnými kvótami z dielne životného prostredia reagujúcu na európske smernice. Ministri prediskutujú i návrh prehodnotenia sústavy NATURA 2000 a návrh postupu realizácie úloh vyplývajúcich z Koncepcie modernizácie územnej samosprávy v SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM