Webnoviny - Svet

Vláda mimoriadne prerokuje jazykový zákon

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Vláda dnes mimoriadne prerokuje návrh novely jazykového zákona z dielne ministerstva kultúry. Informuje o tom na svojej internetovej stránke. Pôvodne chcel kabinet o návrhu diskutovať v stredu, neskôr vo štvrtok, no keďže ešte nebola dohoda so stranou Most-Híd, ministri sa nezišli. Kameňom úrazu v novele boli sankcie. Aká je výsledná podoba návrhu zákona nie je známe, materiál bude na stránke Úradu vlády zverejnený dodatočne. Aby mohol byť návrh v programe najbližšej schôdze Národnej rady SR, musí byť predložený do parlamentu dnes.

Novela by mala zrušiť napríklad súčasné ustanovenie, podľa ktorého musí ministerstvo schvaľovať texty na pamätníkoch, pomníkoch alebo pamätných tabuliach, a tak dohliadať na dodržiavanie jazykového zákona. Stavebníci sa budú môcť v prípade potreby naďalej obracať na rezort so žiadosťou o stanovisko, avšak to už nebude prikazovať zákon.

Po novom by sa mala vypustiť nadbytočná povinnosť viesť dvojjazyčne ďalšiu dokumentáciu v školách a školských zariadeniach, v ktorých sa vzdeláva v jazykoch národnostných menšín. Novela navrhuje úplne zrušenie pokút pre príležitostné tlačoviny v jazyku menšín, určené na kultúrne účely, katalógy galérií, múzeí, knižníc, programy kín, divadiel, koncertov a ostatných kultúrnych podujatí. Novela jazykového zákona má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2011.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM