Webnoviny - Svet

Vláda odklepla Kaliňákov návrh, štátna správa sa zmení

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Vláda dnes schválila materiál ministra vnútra Roberta Kaliňáka, kde predstavuje zmeny vo fungovaní štátnej správy. Dôvodom na pripravované zmeny je „veľký tlak na konsolidáciu verejných financií“.

Preto v záujme dosiahnutia stanovených cieľov rozpočtového deficitu je nevyhnutné vo veľmi krátkom čase vykonať významné zmeny nielen na príjmovej, ale aj na výdavkovej strane rozpočtu štátnej správy.

Podľa predkladacej správy je pre udržateľnosť zabezpečenia výkonu štátnej správy na požadovanej úrovni nevyhnutné vykonať predovšetkým systémové zmeny v jej fungovaní, pretože riešenia na báze plošného znižovania výdavkov už v niektorých kapitolách narážajú na svoje limity.

Výsledkom systémových zmien, ktoré rezort vnútra označil ako Program ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), by malo byť zvýšenie efektivity, zrýchlenie modernizácie a elektronizácie štátnej správy, ako aj zvýšenie transparentnosti jej fungovania.

Víziou Programu ESO je, aby občan a podnikateľ vybavil všetky špecializované transakcie zabezpečované štátom jednoducho a s minimálnymi nákladmi.

„Pri styku so štátom môže maximálne využívať elektronické prostriedky a pri osobnom vybavovaní nemusí navštevovať žiadne ďalšie špecializované úrady na rôznych miestach. Štátna správa je z pohľadu občana a podnikateľských subjektov jednoduchá, prehľadná a dostupná. Štátna správa je štíhla, pružná, funguje udržateľne, transparentne a s minimálnymi nákladmi,“ píše sa v dokumente.

Základné črty zmien prezentoval minister vnútra na tlačovej besede vo štvrtok. K 1. januáru 2013 by nemali existovať druhostupňové krajské orgány špecializovanej štátnej správy, o rok neskôr zvyšné orgány špecializovanej štátnej správy.

Postupne by ich agenda mala prechádzať na centrá. Mimoriadne náklady, ktoré by si reforma vyžiadala, minister nepredpokladá. „Musíme vychádzať zo zdrojov, ktoré máme k dispozícii,“ povedal na tlačovej besede.

Vicepremiér pre menšiny nebude Ficov kabinet dnes zrušil uznesenie k štatútu podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny. Dôvodom je skutočnosť, že tohto člena vlády prezident nevymenoval, pretože vláda má s podpredsedníckou stoličkou iné zámery a kandidáta mu nenavrhla.

Vo vláde Ivety Radičovej tento post zastával Rudolf Chmel. Plánovanou zmenou kompetenčného zákona chce nová vláda ustanoviť post podpredsedu vlády pre veľké investičné projekty, ako sú PPP projekty či širokorozchodná železnica.

Do tohto kresla by mal časom zasadnúť Ľubomír Vážny.Vláda uvažuje o vytvorení postu splnomocnenca pre menšiny a kultúru, keďže post vicepremiéra pre menšiny ani neobsadzovala.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM