Webnoviny - Svet

Vláda po povodniach plánuje vyplatiť ešte 7 mil. €

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Viktor Zamborský BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Z 25 miliónov eur, ktoré bývalá Ficova vláda vyčlenila z rezervy predsedu vlády na okamžitú pomoc postihnutým májovými a júnovými povodňami bolo doposiaľ vyplatených 12 921 900 eur – podľa odhadov do skončenia tejto akcie ešte vyplatia ľuďom 7 056 100 eur. Vyplýva to z informačného materiálu, ktorý na dnešnom rokovaní kabinetu predloží minister vnútra Daniel Lipšic. Z pôvodne vyčlenených peňazí zostane podľa predpokladov k dispozícii po skončení individuálneho odškodňovania viac ako päť miliónov eur, ktoré rezort navrhuje rozdeliť inak. „Nevyčerpané prostriedky sa neodporúča riešiť na individuálne odškodňovanie, ale rozdeliť na odstránenie následkov povodní na infraštruktúre (cestnej a obytnej) prostredníctvom samosprávnych krajov a povodňami postihnutých obcí,“ uvádza sa v materiáli. Podľa návrhu komuniké by sa toto odškodňovanie malo skončiť do 15. augusta.

Na uľahčenie zložitej sociálnej situácie bol ľuďom v hmotnej núdzi, ktorí prišli pri záplavách o všetok majetok a v závislosti od počtu detí v rodine vyplatený jednorazovo príspevok z humanitárneho fondu ministerstva práce v rozmedzí 200 až 800 ?. Dovedna 1 730 ľudí zo 119 obcí žiadalo o 1 022 570 eur, dostali 991 120 eur. Priemerná zaslaná suma na jedného žiadateľa je 572,90 eur.

Na stabilizáciu a následnú sanáciu zosuvov, ktoré vznikli ako dôsledok extrémnych prívalových dažďov, je podľa správy potrebné vyčleniť 12,95 milióna eur. Z uvedenej čiastky rezort navrhuje prioritne urobiť práce súvisiace s geologickým prieskumom, ktorý si vyžiada 1,634 milióna eur. Sumy sú zatiaľ orientačné, pretože prieskumné práce a nevyhnutné protihavarijné opatrenia ešte stále pokračujú alebo sa ešte ani nezačali. Najviac sanácií svahov je potrebných v Prešovskom kraji, kde je 90 lokalít so 190 zosuvmi, ktoré poškodili a ohrozujú 237 domov. V Košickom kraji je takých lokalít 17 s 38 zosuvmi. Poškodili alebo ohrozili 64 domov. Menší počet takých lokalít majú v Banskobystrickom, Trenčianskom a Trnavskom kraji. Záchranné práce po povodniach stáli rezort vnútra viac ako 1,4 milióna eur. Ministerstvo obrany vyšli tieto práce na viac ako 560 tisíc eur, ministerstvo zdravotníctva na vyše 140 tisíc eur a ministerstvo práce na viac ako 200 tisíc eur.

Podľa správy by sa malo pokračovať v poskytovaní sociálno-právnej pomoci a psychologickej podpory obyvateľom postihnutých záplavami, so zvýšeným dôrazom na zabezpečenie sociálno-právnej ochrany detí v postihnutých rodinách. Viacerých ministrov vláda pravdepodobne zaviaže, aby do 31. augusta predložili na rokovanie kabinetu návrh finančného zabezpečenia záchranných a zabezpečovacích prác a odškodnenia. Do tohto termínu by mala vláda dostať aj informáciu o možnosti rozdelenia zdrojov z fondov EÚ, s cieľom riešiť protipovodňové aktivity a analyzovať stav protipovodňovej ochrany SR, vrátane stavu realizácie povodňového varovného a predpovedného systému, ktorého budovanie má pokračovať až do 31. decembra 2013. Vzhľadom na predpoklad, že povodne sa budú opakovať pre klimatické zmeny, obsahuje materiál presný zoznam opatrení, na ktoré sa treba v krátkodobom a dlhodobom horizonte zamerať, aby bolo možné predchádzať ich následkom alebo ich aspoň zmierňovať.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM