Webnoviny - Svet

Vláda podporila zrušenie Mečiarových amnestií

WEBNOVINY.SK

Vladimír Mečiark ako zastupujúci prezident omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča do cudziny a amnestoval tiež zmarenie referenda v roku 1997.Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Vláda dnes podporila zrušenie tzv. Mečiarových amnestií a vyslovila súhlas s ústavným zákonom skupiny koaličných poslancov.

Návrh koncom mája v parlamente posunuli 85 hlasmi poslancov do druhého čítania, na definitívne presadenie tejto zmeny však bude koalícia v júni potrebovať ešte o päť hlasov viac.

Bez hlasov poslancov za Smer-SD preto nemôžu uspieť, vtedy za zrušenie amnestií z klubu Smeru-SD hlasoval len Ján Počiatek. Okrem koaličných poslancov za zrušenie amnestií hlasovali aj všetci prítomní poslanci za SNS vrátane predsedu Jána Slotu.

Fico bol v minulosti proti

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa v minulosti postavil proti zrušeniu amnestií s tým, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdil, že by mal vrátiť právnický diplom každý, kto má takéto ambície. Minister vnútra Daniel Lipšic však oponuje, že amnestie rušili v mnohých krajinách, kde boli buď diktátorské režimy, alebo boli vydané na základe podivuhodných okolností.

Je to už šiesty pokus zrušiť platnosť rozhodnutia predsedu dnešnej mimoparlamentnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý v roku 1998 ako zastupujúci prezident omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča do cudziny a amnestoval tiež zmarenie referenda v roku 1997. Po prvý raz však návrh prišiel v čase, keď Mečiar nesedí v parlamente

Podozreniam z únosu Michala Kováča ml. čelilo vtedajšie vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) na čele s Mečiarovým spolustraníkom Ivanom Lexom. KDH prišlo s návrhom symbolicky pri 15. výročí smrti Róberta Remiáša, ktorému v roku 1996 vybuchlo auto na Karloveskej ceste v Bratislave. Bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Trestné stíhanie vo veci trestného činu vraždy Róberta Remiáša je v súčasnosti prerušené, a to od 31. marca 2008, pretože sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM