ELA Zo Slovenska

Vláda prijala zákon o MIMORIADNEJ situácii: Niektorým lekárom bude hroziť VÄZENIE

Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva sa má doplniť o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Ilustračný obrázok k článku Vláda prijala zákon o MIMORIADNEJ situácii: Niektorým lekárom bude hroziť VÄZENIE
Zdroj: Dnes24.sk

V tejto súvislosti sa má ustanoviť povinnosť zdravotníckych pracovníkov poskytovať počas tejto mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť.

Chcú predísť ohrozeniu

Návrh novely zákona i úpravy ďalších súvisiacich zákonov schválila vláda na mimoriadnom nedeľňajšom zasadnutí. Kabinet tiež schválil prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.

Predkladatelia vysvetlili, že návrh má predísť ohrozeniu ústavného práva na ochranu zdravia a práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

„Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb,“ zdôraznil minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (nominant Hlasu-SD).

Vysvetlil ďalej, že štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov.

Mimoriadna situácia

Mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti možno podľa schváleného návrhu vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o 60 dní.

Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška sa mimoriadna situácia zvažuje pre 12 okresov zo 79. „Verím, že ani mimoriadnu situáciu v 12 okresoch nebudeme musieť vyhlásiť, je to krajné riešenie,“ hovorí. Rovnako tvrdí, že nepôjde o nútenú prácu a zmeny sú v súlade s ústavou.

Hrozí im väzenie

V súvislosti s navrhnutou zmenou sa má zmeniť nielen zákon o civilnej ochrane obyvateľstva a zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Rovnako sa úprava vzťahuje aj na Trestný zákon a zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, pričom v tomto prípade má mať úprava preventívny charakter.

„Jej cieľom je maximálna objektivizácia posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotníckych pracovníkov,“ dopĺňa predkladateľ.

Z vládneho návrhu vyplýva, že ak lekári nenastúpia do práce a vznikne tým ujma na zdraví či na živote, hrozí im väzenie na jeden rok. 

Podľa hnutia KDH vláda prekročila červenú čiaru. „Vláda sa lekárom vyhráža väzením! S tým v KDH ostro nesúhlasíme,“ uvádza hovorkyňa KDH Lenka Kovár.

Poslanec KDH Peter Stachura si myslí, že vláda v nedeľu zvýšila napätie v zdravotníctve a vyženie ďalšie stovky lekárov a zdravotných sestier do cudziny. Poslanecký kolega František Majerský označil návrh vlády za ďalší klinec do rakvy slovenského zdravotníctva.

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM