Vláda Roberta Fica dostala podporu od parlamentu
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Druhá vláda Roberta Fica bude môcť pokračovať vo vládnutí, parlament dnes kabinetu vyslovil dôveru.
Za programové vyhlásenie vlády, a tým aj vyslovenie dôvery kabinetu, hlasovalo 82 zo 145 prítomných poslancov. Zdržalo sa ich osem, 53 členov snemovne bolo proti a dvaja nehlasovali.
Za programové vyhlásenie hlasovali všetci poslanci vládneho Smeru-SD až na Viliama Holevu, ktorý sa však neskôr vyjadril, že mu zlyhalo hlasovacie zariadenie. Prítomný za Smer-SD nebol poslanec Štefan Hreha. Z opozičných poslancov vyslovila vláde podporu Mária Ritomská (OĽaNO). Ostatní prítomní opoziční poslanci hlasovali proti, alebo sa zdržali.
Parlament o programovom vyhlásení rokoval od stredy 2. mája, keď Fico dokument snemovni predstavil. Za necelé dva týždne zaznelo rovných 60 vystúpení, predovšetkým z radov opozície. Dokument kritizovali pre nekonkrétnosť, nízko nastavenú latku, priveľa sľubov, viacerí poslanci povedali, že hoci deklarované ciele sa im páčia, vláde nedôverujú.
Program má chrániť ľudí
Schválený program vlády je podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) programom na ochranu ľudí pred dosahmi krízy. „Chcem ubezpečiť všetkých ľudí na Slovensku, že tento program je program stability, sociálneho dialógu, ochrany ľudí, ktorí sa len veľmi ťažko môžu brániť pred dosahom krízy,“ povedal v utorok po schválení základného programového dokumentu pred nastúpenými členmi svojho kabinetu.
Zakrátko podľa premiéra vznikne Rada solidarity a rozvoja a z jej rokovaní vzídu návrhy zákonov a opatrení, ktoré povedú k zníženiu rozpočtového deficitu v roku 2013 pod tri percentá hrubého domáceho produktu. Opätovne zdôraznil, že pri napĺňaní tohto cieľa bude vláda osobitne prihliadať na potreby chudobných a slabých.
Dvaja poslanci za sociálnych demokratov, ktorí omylom programové vyhlásenie nepodporili, si podľa Fica vybrali nováčikovskú daň.
„Aj preto je dôležité mať pohodlnú väčšinu v národnej rade, pretože takéto ľudské omyly sa stávajú,“ povedal. Hlasovanie opozičných poslancov, ktorí neboli proti, ale sa zdržali, prípadne vláde dali dôveru, premiér ocenil. „Môžem to len privítať ako znamenie konštruktívnejších vzťahov,“ podotkol.
Vláda si stanovila desať úloh
Ficova vláda si na nadchádzajúce štvorročné obdobie stanovila desať kľúčových úloh. Na prvé miesto kladie snahu zmiernením dopadov krízy posilniť istoty ľudí. Druhou prioritou je stlačiť deficit verejných financií v roku 2013 pod tri percentá. Treťou ambíciou je podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability.
Štvrtým pilierom vládnutia bude snaha znížiť nezamestnanosť mladých ľudí a riešenie problému dlhodobej nezamestnanosti. Piatym zasa ambícia zvýšiť vymožiteľnosť práva a systematicky likvidovať korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti. Šiestou prioritou je konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu.
Siedmym cieľom vlády je posilňovanie zodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ, presadzovať oprávnené záujmy SR v únii a efektívne využívať prostriedky európskych fondov. Prioritou číslo osem je snaha posilniť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť spoločnosti.
Deviatym imperatívom vládnutia bude zakladanie dlhodobých tendencií pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj a zlepšenie kvality života. Záverečnou, desiatou prioritou je byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom Rady solidarity a rozvoja, v ktorej budú sedieť aj sociálni partneri.
Premiér chce od opozície meno
Robert Fico chce od opozície čo najskôr počuť meno kandidáta na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), v opačnom prípade do funkcie vyberie najlepšieho z adeptov, ktorí sa prihlásili do konkurzu vyhláseného premiérkou Ivetou Radičovou.
„Pokiaľ nebudete schopní v najbližšom období takýto návrh podať vláde, vláda bude musieť rozhodnúť na základe výberu, ktorý urobila pani premiérka Radičová,“ povedal v utorok Fico v parlamente počas svojho záverečného slova v diskusii o programovom vyhlásení vlády.
Premiér upozornil, že od volieb uplynuli už viac než dva mesiace a opoziční lídri dodnes neboli schopní predložiť vláde meno svojho kandidáta. „Prestaňte sa už hádať medzi sebou. Chcem vás požiadať, pokiaľ by to bolo možné, dozajtra si sadnite,“ vyzval politikov z opozičných poslaneckých lavíc.
Upozornil, že táto téma prestáva byť úsmevná, keďže vláda potrebuje úrad sfunkčniť. „Potrebujeme sfunkčniť ÚVO, aj aby sme mohli pracovať na novom zákone o verejnom obstarávaní. (…) My predsa nemôžeme čakať kým vy prídete k nejakej dohode,“ varoval opozíciu.