Ľubomíra Karmanová Zo Slovenska

Vláda rozhodla o pomoci Afrike v súvislosti s migrantmi: Do fondu poputuje pol milióna eur

Slovensko bude jedným zo zakladajúcich členov Núdzového zvereneckého fondu Európskej únie pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike. Na svojom zasadnutí to dnes odsúhlasila vláda, ktorá zároveň potvrdila príspevok do fondu vo výške pol milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Vláda rozhodla o pomoci Afrike v súvislosti s migrantmi: Do fondu poputuje pol milióna eur
Zdroj: TASR

Fond má vzniknúť počas nadchádzajúceho summitu EÚ – Afrika k otázkam migrácie, ktorý sa uskutoční dnes a vo štvrtok (12.11.) v La Vallette na Malte. Účasťou na jeho založení dáva Slovensko najavo, že je súčasťou riešenia problémov súvisiacich s migračnou krízou, vysvetlil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Ak chceme účinnejšiu spoluprácu afrických krajín pri predchádzaní nelegálnej migrácie, tak oni očakávajú od nás finančnú pomoc,“ uviedol Lajčák.

Vytváranie pracovných príležitostí

„Navyše to zodpovedá našej filozofii, že ten problém treba riešiť v krajinách pôvodu a nezaoberať sa výlučne dôsledkami toho problému,“ doplnil. Podľa Lajčáka bude dôležité, koľko peňazí sa celkovo pre fond vygeneruje. Konkrétne spôsoby ich využitia budú jasnejšie po summite, ozrejmil.

Vládny materiál špecifikuje, že fond by mohol podporovať zavádzanie hospodárskych programov, ktoré vytvárajú pracovné príležitosti, najmä pre mladých ľudí a ženy v miestnych komunitách. Taktiež projekty podporujúce základné služby pre miestne obyvateľstvo, projekty na zlepšenie riadenia migrácie a tiež budovanie kapacít na podporu bezpečnosti a rozvoja krajín.

Na Malte bude Slovensko zastupovať predseda vlády Robert Fico. „Je to dlho očakávané stretnutie, pretože africké krajiny sú vlastne krajinami pôvodu veľkej časti migrantov. Ten problém nemôžeme riešiť bez dialógu s nimi,“ priblížil Lajčák.

Príspevok Slovenska pre konkrétne krajiny

Debata by tak mala byť podľa ministra o tom, ako africké krajiny vedia pomôcť obmedziť prílev migrantov do Európy. „Potrebujeme začať na začiatku, a nie na konci toho problému. Európska únia poskytuje veľké finančné prostriedky na pomoc africkým krajinám. Chceme, aby to bolo cítiť aj v miere ich ‚responzívnosti‘ pri riešení našich problémov,“ uzavrel.

Slovensko si už dopredu vyhradilo, že jeho príspevok vo zvereneckom fonde bude použitý výlučne pre krajiny Afrického rohu – Džibutsko, Eritreu, Etiópiu, Keňu, Somálsko, Južný Sudán, Sudán, Tanzániu a Ugandu. Okrem nich bude Európska únia prostredníctvom fondu podporovať aj severnú Afriku (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Líbya a Egypt) a región Sahel a oblasť Čadského jazera (Burkina Faso, Kamerun, Čad, Gambia, Mali, Mauritánia, Niger, Nigéria a Senegal).

O zriadení zvereneckého fondu rozhodla Európska komisia 20. októbra po sérii konzultácií s členskými krajinami EÚ. Jeho cieľom je podpora stability, ekonomického rozvoja, bezpečnosti, dodržiavania ľudských práv a v neposlednom rade podpora lepšieho manažmentu migračných tokov vo vybraných regiónoch a krajinách Afriky. Fond sa zriaďuje na obdobie do konca roku 2020 ako strednodobý nástroj pre riešenie aktuálnych výziev v Afrike.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM