Webnoviny - Svet

Vláda sa chce sťažovať na Maďarskú republiku

WEBNOVINY.SK

Robert Fico Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Slovenská vláda sa v prípade prijatia zákona o dvojakom občianstve v Maďarsku obráti na Európsku komisiu, aby právne posúdila pre Slovensko spornú právnu normu. Kabinet Roberta Fica chce v tejto súvislosti osloviť aj vysokého komisára pre OBSE pre otázky národnostných menšín so žiadosťou o posúdenie situácie, ktorú vytvára jednostranný postup maďarského parlamentu. Vláda plánuje informovať o slovenskom postoji k jednostrannému kroku MR veľvyslancov členských krajín EÚ a NATO a odporučiť delegácii NR SR iniciovať diskusiu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Premiér Robert Fico sa na postupe proti maďarskému zákonu o dvojakom občianstve dohodol dnes s kabinetom na mimoriadnom rokovaní. Schôdzu zvolal „na základe mediálnych informácií a potvrdených informácií zo stretnutia ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka s rezortným partnerom MR Jánosom Martonyim.“ Maďarský parlament by sa mal zákonom zaoberať na dnešnej ustanovujúcej schôdzi. „Ak bude novela zákona o dvojakom občianstve prijatá v navrhovanej podobe, môže to predstavovať bezpečnostné riziko pre SR a negatívne dopady na bezproblémové spolužitie Slovákov a Maďarov v SR,“ konštatuje sa v predkladacej správe.

Podľa dnes prerokovanej „Informácie o iniciatíve prijatia novely zákona upravujúcej otázku dvojakého občianstva v Národnom zhromaždení Maďarskej republiky – širšie medzinárodné súvislosti a dopady pre SR“ má avizovaná novela preukázateľne exteritoriálny účinok a môže vytvoriť reálne bezpečnostné riziká. „Na stretnutí ministrov zahraničných vecí SR a MR maďarský partner nepreukázal ochotu maďarskej strany rokovať so slovenskou stranou o novele zákona o dvojakom štátnom občianstve,“ tvrdí v materiáli minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Podľa neho maďarská strana týmto nerešpektovala konzultačný mechanizmus vyplývajúci so Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci, ani odporúčania vysokého komisára pre OBSE pre otázky národnostných menšín o národnostných menšinách v medzištátnych vzťahoch, ani vyjadrenia obsiahnuté v správe o preferenčnom zaobchádzaní s menšinami príbuzenskými štátmi Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva. „Rozhodla sa postupovať jednostranne s použitím metódy dokonaných krokov. Vzhľadom na jednostranné kroky Maďarskej republiky bude Slovenská republika nútená obrátiť sa na relevantné medzinárodné inštitúcie o posúdenie vzniknutej situácie,“ píše sa v správe.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM