Webnoviny - Svet

Vláda sa vysloví k zrušeniu Mečiarových amnestií

WEBNOVINY.SK

Premiérka SR Iveta Radičová.Archívne foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Návrh ústavného zákona skupiny koaličných poslancov na zrušenie niektorých tzv. Mečiarových amnestií by mal dnes získať súhlasné stanovisko vlády.

Navrhuje to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ide už o šiesty pokus zrušiť platnosť rozhodnutia predsedu dnešnej mimoparlamentnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý v roku 1998 ako zastupujúci prezident omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny a amnestoval tiež zmarenie referenda v roku 1997.

Zákon posunuli poslanci v parlamente 85 hlasmi do druhého čítania, na definitívne presadenie tejto zmeny však budú potrebovať ešte o päť hlasov viac. Bez hlasov poslancov za Smer-SD preto nemôžu uspieť, v prvom čítaní za zrušenie amnestií z klubu Smeru-SD hlasoval len Ján Počiatek. Okrem koaličných poslancov za zrušenie amnestií hlasovali aj všetci prítomní poslanci za SNS vrátane predsedu Jána Slotu.

Hazardné hry

Vláda na dnešnej 51. schôdzi prijme stanovisko aj k viacerým poslaneckým návrhom noviel zákonov. Prvou je návrh novely zákona o hazardných hrách od trojice poslancov KDH, pri ktorej minister financií navrhuje nesúhlasné stanovisko. Predkladatelia chcú novelou zakázať automaty v krčmách – aby výherné automaty mohli byť len v herniach a kasínach so zákazom konzumácie alkoholu a fajčenia.

Okrem toho by sa mal predĺžiť interval medzi jednotlivými hrami z troch na štyri sekundy, pretože väčší rozstup medzi hrami podľa nich znižuje impulzívne hranie, ktoré smeruje k vzniku patologickej hráčskej závislosti. Navrhujú tiež 15-sekundový interval od vyplatenia výhry do začatia ďalšej hazardnej hry z dôvodu ochrany hráča pred motiváciou k impulzívnemu hraniu. Tiež presadzujú, aby mohli herne zakázať vstup patologickým hráčom, ak o to požiadajú oni alebo ich rodinní príslušníci.

Rezort financií proti Ďurkovskému

Rovnako nesúhlasné stanovisko navrhuje minister financií k návrhu poslanca Andreja Ďurkovského zaviesť miestny poplatok za zaťaženie pozemných komunikácií výstavbou na území obce. Mal by ho platiť stavebník, ktorý dostal povolenie na stavbu a jej súčasťou je aj minimálne 10 odstavných a parkovacích stojísk. Návrhom reaguje na pokračujúcu intenzívnu výstavbu hlavne vo väčších mestách, ktorá so sebou prináša mnohé problémy, najmä s prehusťovaním dopravy.

Kabinet sa bude zaoberať aj návrhom členov OKS z poslaneckého klubu strany Most-Híd, ktorí chcú dosiahnuť, aby sa skončili stavby diaľnic na nevyvlastnených pozemkoch. Minister dopravy navrhuje, aby s tým vláda súhlasila.

Mačky v revíri

Podľa návrhu ministra pôdohospodárstva by dnes kabinet nemal podporiť novelu zákona o poľovníctve z dielne trojice poslancov SaS, ktorou by sa zrušilo oprávnenie usmrcovať mačky v poľovnom revíri. Zmeny navrhujú aj v prípade usmrcovania psov v poľovnom revíri – poľovníci by už mohli zastreliť len neidentifikovateľné alebo nebezpečné psy.

Šéf envirorezortu navrhuje vláde súhlas s poslaneckou novelou zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Podľa nej by už menšie zariadenia na úpravu, spracovanie a zhodnocovanie odpadu nemuseli predložiť svoje projekty na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Investori by tak mohli po prijatí novely stavať bez posúdenia vplyvov na životné prostredie napríklad triediace linky na papier a plasty, drviče a štiepkovače na biologicky rozložiteľný odpad ako aj lisovacie zariadenia na papier a kompostárne s produkciou nad 10 ton kompostu za rok.

Kabinet dnes prerokuje aj komplexné hodnotenie obrany za minulý rok. Slovenská armáda podľa dokumentu zaostáva v dosahovaní spôsobilosti podľa stanovených cieľov síl, pričom stav je už kritický. Je to dôsledok znižovania peňažných zdrojov pre obranu. „Zdrojové poddimenzovanie sa aj v roku 2010 najviac prejavilo v nenapĺňaní cieľov transformácie ozbrojených síl s dôrazom na proces ich modernizácie, úroveň prípravy personálu a výcviku,“ tak znie jeden so záverov hodnotenia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM