Webnoviny - Svet

Vláda schválila návrh rozpočtu na budúci rok

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Návrh rozpočtu na budúci rok je pripravený na prerokovanie v zákonodarnom zbore. Vláda totiž na svojom stredajšom rokovaní zákon roka odsúhlasila, a to s jednou pripomienkou. Ide o navýšenie výdavkov kapitoly rezortu obrany o 20 mil. eur na obnovu a údržbu vojenskej techniky využívanej pri odstraňovaní následkov povodní, z ktorých sa má 10 mil. eur získať úsporou výdavkov na dlhovú službu a o 10 mil. eur sa navýšia celkové výdavky štátu. Deficit štátneho rozpočtu je tak pre budúci rok rozpočtovaný na úrovni 3,8 mld. eur. Celkové príjmy štátnej správy sa rozpočtujú vo výške 13,1 mld. eur a výdavky v sume 16,9 mld. eur. Deficit rozpočtu celej verejnej správy, ktorá okrem štátnych úradov zahŕňa napríklad aj rozpočty zdravotných poisťovní, vysokých škôl, samospráv a Sociálnej poisťovne, by v budúcom roku mal dosiahnuť 4,9 % hrubého domáceho produktu.

Kabinetom odobrený rozpočet je pritom predovšetkým výsledkom konsolidačných opatrení na príjmovej aj výdavkovej stránke, dotkne sa teda aj peňaženiek obyvateľov Slovenska. Premiérka Iveta Radičová po rokovaní vlády uviedla, že ministri sa snažili rozhodovať zodpovedne, rozvážne a pokiaľ možno aj spravodlivo. „Bolo to jedno z najťažších rozhodnutí môjho života a nielen môjho, ale celej vlády,“ konštatovala. Snahou vlády pritom podľa nej bolo, aby opatrenia minimálne zaťažovali tých, ktorí majú nízke príjmy.

Podľa Radičovej však ešte všetky otázky týkajúce sa rozpočtu nemusia byť uzavreté. Ako uviedla, v parlamente je ešte priestor na otvorené otázky, ktorou je napríklad problematika podpory stavebného sporenia, tretieho dôchodkového piliera, ale aj otázka opatrení voči mamičkám s deťmi a tiež limitov na lieky pre nízkopríjmové skupiny. „Je teraz na Národnej rade SR, ako pristúpi k schvaľovaniu rozpočtu,“ konštatovala.

Minister financií Ivan Mikloš považuje vládou schválený rozpočet za dobrý v tom zmysle, že napĺňa hlavné zámery. Nimi je predovšetkým konsolidácia verejných financií. „Ak by sa neurobili ozdravné opatrenia, hrozila by nám grécka cesta v oblasti verejných financií,“ konštatoval s tým, že tento stav dokumentuje skutočnosť, že Slovensko si musí v budúcom roku na financovanie dlhu požičať 8 mld. eur. Prioritami rozpočtu sú pritom podľa predstaviteľov vlády školstvo, doprava a podpora rodiny a zamestnanosti.

Analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová hodnotí rozpočet z pohľadu konsolidácie pozitívne. „Rozpočet prináša výraznú konsolidáciu, nevyhnutnú po takmer 8-percentných deficitoch dva roky po sebe, teda v roku 2009 a 2010,“ uviedla. Pozitívne hodnotí najmä skutočnosť, že väčšina konsolidácie sa uskutoční hneď v prvom roku po voľbách, čo zvyšuje šance, že sa deficit naozaj podarí v strednodobom horizonte znížiť k úrovni 3 % výkonu ekonomiky. Ministerstvo financií ho plánuje pod túto úroveň dostať v roku 2013. Konsolidácia by mala pritom podľa analytičky krátkodobo negatívne ovplyvniť hospodársky vývoj. „Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska však šetrenie zníži náklady na dlhovú službu a zníži riziko nerovnováh v ekonomike,“ dodala Valachyová.

Na tento rok boli príjmy ešte predchádzajúcou vládou rozpočtované na úrovni 12,531 mld. eur a celkové výdavky vo výške 16,277 mld. eur. Deficit bol rozpočtovaný v sume 3,746 mld. eur. Podľa skutočného vývoja sa však tieto parametre podľa rezortu financií nepodarí naplniť a deficit štátneho rozpočtu v tomto roku dosiahne 4,7 mld. eur. Podľa očakávaní ministerstva financií by pritom príjmy v tomto roku mali dosiahnuť iba 11,147 mld. eur a výdavky 15,847 mld. eur. Celkovo by sa tak deficit verejných financií mal z vlaňajších 7,9 % hrubého domáceho produktu posunúť len mierne na 7,8 % výkonu ekonomiky.

Vládny návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2013 ide na rokovanie do parlamentu bez súhlasu sociálnych partnerov a napriek kritike opozície. Tripartitou totiž návrh v pondelok neprešiel pre nesúhlas odborárov a zástupcov miest a obcí. Odborárom sa nepozdávajú najmä opatrenia na príjmovej stránke rozpočtu a prijali by väčšie šetrenie na strane výdavkov. Pripomienky mali aj zamestnávatelia, návrh rozpočtu ako celok však napokon podporili.

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2011, ktorý v stredu schválila vláda, je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica reštriktívny. „Rozpočet považujeme za reštriktívny, spôsobí prepad hospodárskeho rastu, rast inflácie,“ povedal Fico na tlačovej besede. Podľa neho ide o nezmyselnú politiku reštrikcie a zdražovania. Podrobnejšie sa Smer-SD k návrhu rozpočtu vyjadrí vo štvrtok na tlačovej besede. Zároveň Fico dodal, že so zadosťučinením prijal informáciu, že Slovensko má najvyšší rast hrubého domáceho produktu z krajín Európskej únie.

Najväčšie výdavky má v budúcom roku v kabinetom schválenom návrhu štátneho rozpočtu z ministerstiev rozpočtovaná kapitola školstva, a to 1,9 mld. eur, z čoho vyše 410 mil. eur predstavujú prostriedky z eurofondov. Prioritou je podľa novej vlády aj rezort dopravy a v rámci neho výstavba dopravnej infraštruktúry. Ministerstvo pod vedením Jána Figeľa má pritom na budúci rok rozpočtovaných 1,3 mld. eur, z čoho vyše 600 mil. eur sú peniaze z rozpočtu Európskej únie. SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM