Správy

Vláda schválila plán obnovy: Posvietila si na 27 budov ústredných orgánov štátnej správy

Vláda schválila v stredu materiál Plán obnovy relevantných budov 2018 na základe zákona o energetickej efektívnosti z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV)SR.

Ilustračný obrázok k článku Vláda schválila plán obnovy: Posvietila si na 27 budov ústredných orgánov štátnej správy
Zdroj: TASR

Rezort je spolugestorom pre transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o energetickej efektívnosti.

Dokument obsahuje zoznam budov ústredných orgánov štátnej správy (ÚOŠS), ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť. Ďalej je to zoznam budov v ich vlastníctve a v správe, ktoré budú obnovené z prostriedkov zo štátneho rozpočtu a Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP).

Do zoznamu budov určených na obnovu bolo zaradených 27 budov ÚOŠS s podlahovou plochou väčšou ako 250 metrov štvorcových (m2). Predpokladaný objem investícií, určených na obnovu je vyše 9,127 milióna eur. Pri obnove budú využité financie zo štátneho rozpočtu a OP KŽP.

Z prostriedkov štátneho rozpočtu by sa malo obnoviť 21 budov s odhadovanou výškou nákladov 4,959 milióna eur a z prostriedkov OP KŽP by sa malo obnoviť 6 budov s odhadovanou výškou nákladov 4,167 milióna eur.

Vypracovanie plánu obnovy je príležitosťou uplatniť efektívne opatrenia a výrazne prispieť k celkovým úsporám energie a najmä k potrebnému zníženiu emisií, uvádza sa v materiáli.

Hĺbkovou obnovou sa okrem zníženia spotreby energie a emisií zabezpečí predĺženie ich životnosti, užívateľskej bezpečnosti a zlepšenie hygienických podmienok pri užívaní, uzatvára materiál.

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) po rokovaní vlády povedal, že každý rezort si určuje budovy, ktoré chce obnoviť. Šéf rezortu dopravy dodal, že prípravné procesy sú v réžii ministerstiev.

V súvislosti s eurofondami uviedol, že MDV SR má voľnú kapacitu prijať tieto financie z ostatných rezortov. Reagoval tak na informáciu z utorkovej (26.6.) tlačovej besedy premiéra Petra Pellegriniho a vicepremiéra Richarda Rašiho (obaja Smer-SD).

„V každom prípade ich minieme na infraštruktúru, či sú to železnice, oprava mostov, cesty 1. triedy alebo časť výstavby diaľničných úsekov,“ konkretizoval s tým, že sú to peniaze na reálnu výstavbu. Podľa neho treba vyčkať na konkrétny objem finančných prostriedkov z ostatných rezortov, ktoré budú známe do určitého termínu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM