Vláda sľubovala LACNEJŠIE potraviny: Sú však u SUSEDOV. Nájdete ich už aj v Rakúsku!
Slovákom sa oplatí nakupovať u susedov. Podľa najnovšej analýzy zoženieme lacnejšie potraviny za hranicami. Čo je najviac prekvapivé je fakt, že už aj v "drahom" Rakúsku.

Slováci, a najmä tí, ktorí to majú na skok za hranice, sú zvyknutí na nákupnú turistiku. Zatiaľ čo vždy platilo, že za lacnými potraviny treba ísť do Poľska a za kvalitnými, ale drahšími do Rakúska, už to nie je celkom tak.
Lacnejšie už aj v Rakúsku
V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny kdekoľvek. Tie sú v priemere lacnejšie už aj v Rakúsku o približne 2 %. Uviedol to v analýze analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák pre TASR.
Naši susedia majú však oveľa vyššie platy a aj inú kvalitu výrobkov. Najvýhodnejšie ich podľa analytika nakúpia Slováci v Poľsku, kde sú v priemere ich ceny nižšie až o takmer štvrtinu. V priemere o 4 až 7 % sú však potraviny lacnejšie aj v Česku a Maďarsku.
Z okolitých krajín je drahšie ako na Slovensku len pečivo (5 %), mäso (34 %) a ryby (10 %) v Rakúsku, porovnateľnú cenovku majú mlieko, syry a vajcia v Maďarsku (o 0,2 % drahšie).
Ceny stúpnu
Zdôraznil, že výrazne lacnejšie ako na Slovensku sú v okolitých krajinách predovšetkým oleje a tuky vrátane masla (o 30 až 40 %). Slovensko má dokonca aktuálne spomedzi všetkých krajín EÚ najvyššie priemerné ceny v tejto potravinovej kategórii.
Väčšina potravín je z okolitých krajín najlacnejšia v Poľsku. „Výnimkou sú len ryby, ktoré sú často súčasťou našich štedrovečerných stolov. Tie sú najlacnejšie v Maďarsku (o 17 % oproti Slovensku) a v Česku (o 16 %),“ spresnil.
Poznamenal, že ceny potravín (vrátane nealkoholických nápojov) sú už na Slovensku o viac ako 8 % vyššie ako v priemere v krajinách EÚ a patria k tým drahším v EÚ. Rovnako avizoval, že od nového roka sa v rámci konsolidácie a transakčnej dani musíme pripraviť na zdražovanie.
Ilustračné foto