Webnoviny - Svet

Vláda SR bude naďalej podporovať jadrovú energetiku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská vláda bude aj počas tohto volebného obdobia podporovať jadrovú energetiku. Ako uviedla na pondelňajšej konferencii predsedníčka vlády Iveta Radičová, jadrová energetika je pre Slovensko v rámci energetického mixu veľmi dôležitá. Vláda podľa premiérky bude naďalej podporovať dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Podľa jej slov podpory zo strany slovenskej vlády by sa mohla dočkať aj výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Novú jadrovú elektráreň chce na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1 postaviť Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorú založili slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) a česká energetická skupina ČEZ. “Budeme pokračovať v aktivitách spoločného podniku štátnej spoločnosti JAVYS s českou spoločnosťou ČEZ,“ povedala Radičová. Prípadná podpora projektu zo strany vlády je však podľa nej podmienená použitím iných ako verejných zdrojov na výstavbu elektrárne. “Pokiaľ sa nájde zodpovedný, korektný investor tak sa nebránime ďalšiemu postupu,“ zdôraznila premiérka. Podľa nej štátny rozpočet nebude mať počas celého volebného obdobia prostriedky na to, aby z verejných zdrojov podporila výstavbu novej jadrovej elektrárne.

Rozhodnutie o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach očakáva Ministerstvo hospodárstva SR najskôr začiatkom roku 2012. Vtedy by mala byť totiž vypracovaná štúdia realizovateľnosti, ktorá by mala dať odpovede na vaše dôležité otázky potrebné pre samotnú realizáciu výstavby. Ako informoval rezort hospodárstva, v súčasnosti na projekte prebiehajú prípravné práce.

Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Podľa predbežných informácií, nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 mld. eur. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM