Webnoviny - Svet

Vláda v sobotu o odškodnení po povodniach

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Sobotné, mimoriadne zasadnutie vlády bude o finančných rozhodnutiach kabinetu v súvislosti so škodami, ktoré napáchali záplavy. Oznámil to dnes popoludní premiér Robert Fico. „Najväčšie problémy máme stále v oblasti Starej Ľubovne, Kežmarku. Našťastie situácia sa nám upokojila v Nitrianskom kraji, pokiaľ ide o rieky Žitava a Nitra,“ povedal Fico. Dodal, že sa objavujú ťažkosti v Žilinskom kraji. „Ale mimoriadne kritická situácia zostáva v Košickom kraji a predovšetkým v oblasti rieky Ondava,“ povedal.

Vláda ponúka podľa Fica zasiahnutým oblastiam všemožnú pomoc. „Za posledných štyri, päť dní bolo už evakuovaných približne 1 136 ľudí, nasadených bolo za štyri dni 1 485 vojakov, 97 kusov techniky,“ informoval premiér. Dodal, že do soboty možno zvýšiť počet zasahujúcich vojakov na dvetisíc. Oznámil, že vypomáha aj päť vrtuľníkov. „Pokiaľ ide o policajný zbor, tak takmer dvetisíc policajtov sa točí stále v jednom kuse pri ochrane majetku, predsa len sú aj niektoré opustené budovy, o ktoré sa treba starať,“ informoval. Podľa neho je Správa štátnych hmotných rezerv pripravená poskytnúť evakuovaným ľuďom postele, deky, potravinové balíčky, pitnú vodu a hygienické balíčky. „Je to len a len vec požiadavky z daného miesta, kde vzniká momentálne zásadný problém,“ skonštatoval.

Podľa premiéra Roberta Fica má kabinet okamžite k dispozícii 25 mil. eur na náhradu škôd. Vláda by v sobotu mala rozhodnúť aj o mechanizme, na základe ktorého by poškodení občania mohli dostať už budúci týždeň hotovosť na nákup základných potrieb. Rovnako chce vláda budúci týždeň podať žiadosť s cieľom získať prostriedky z Európskeho fondu solidarity na náhradu škôd spôsobených predovšetkým na infraštruktúre.

Vláda v sobotu preberie aktuálnu informáciu, v ktorej Ministerstvo životného prostredia SR oboznámi s priebežnými správami o povodňovej situácii podľa hlásení jednotlivých krajských povodňových komisií, Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu a správcu vodohospodársky významných vodných tokov, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. Na rokovanie je prizvaný predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Marian Čakajda, prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý, prezident Policajného zboru SR Ján Packa, veliteľ 1. mechanizovanej brigády, Topoľčany Ivan Hirka, veliteľ 2. mechanizovanej brigády, Prešov Ondřej Novosad, generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. Štefan Borušovič a generálny riaditeľ sekcie vôd Ministerstva životného prostredia SR Dušan Čerešňák. „V spolupráci s ministrom vnútra nastavíme určité parametre. Pokiaľ by boli ďalšie požiadavky na štát, to znamená technika a vojaci, nemáme informáciu, že by niekde žiadali o vojakov a žeby tam vojaci neboli poslaní. Máme stále dostatok živej sily a techniky, ktorá môže byť použitá na tieto účely,“ povedal Fico. Povodňami sa má zaoberať kabinet aj na najbližšom pravidelnom, stredajšom rokovaní.

Predložená informácia na mimoriadne rokovanie vlády neobsahuje údaje o povodňových škodách, pretože povodne sa ešte neskončili a nie je možné zistiť ich rozsah a výšku. Povodne okrem ohrozenia obyvateľstva veľmi nepriaznivo zasiahli poľnohospodárstvo. Z doteraz kvantifikovaného rozsahu poškodených porastov jednotlivých plodín, kultúr a poľnohospodárskej pôdy, ako aj aktuálneho pokračovania zrážkovej činnosti je zrejmé, že dopad na jednotlivé podnikateľské subjekty poľnohospodárskej prvovýroby v jednotlivých regiónoch Slovenska bude v konečnom ekonomickom vyjadrení výrazný, ktorý sa vymyká bežným rizikám realizácie ročného podnikateľského zámeru a jeho ekonomických výsledkov. „Už teraz je zrejmé, že orná pôda osiata konkrétnymi plodinami bola podmáčaná alebo zaplavená na výmere 149 700 ha a celkovo sa odhaduje výmera podmáčanej alebo zaplavenej ornej pôdy až na 160 000 ha. Podmáčaná alebo zaplavená neosiata orná pôda zostala na výmere 17 229 ha. Z celkovej výmery ornej pôdy v SR to predstavuje zhruba 17 %. Rovnako boli poškodené aj výmery trvalých trávnatých porastov v rozsahu 27 109 ha, sadov 335 ha a vinohradov 199 ha,“ uvádza v materiáli ministerstvo životného prostredia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM