Lucia Lauková Správy Zo Slovenska

Vláda vyčlenila vyše milióna eur: Pôjdu na pomoc obetiam domáceho násilia

Vyše milióna eur vyčlenila vláda na pomoc týraným ženám. Peniaze pomôžu riešiť finančnú situáciu bezpečných ženských domov a poradenských centier.

Ilustračný obrázok k článku Vláda vyčlenila vyše milióna eur: Pôjdu na pomoc obetiam domáceho násilia
Zdroj: TASR

Vláda poskytne organizáciám, ktoré pomáhajú obetiam násilia na ženách a domáceho násilia, zo svojej rezervy vyše milióna eur. Kabinet dnes odsúhlasil takýto krok. Peniaze majú pomôcť riešiť finančnú situáciu bezpečných ženských domov a poradenských centier, kým sa budú môcť uchádzať o eurofondy.

Podpora služieb

Ďalšia podpora týchto služieb sa plánuje z Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom Operačného programu Ľudské zdroje. „Z dôvodu náročnosti procesov sa však výzvu doteraz nepodarilo vyhlásiť, a teda kontinuita financovania týchto služieb prostredníctvom projektov nie je zabezpečená,“ ozrejmuje sa v materiáli, ktorý predložilo na vládu ministerstvo financií.

Financovanie bezpečných domov

Podpora bude smerovať prioritne k organizáciám, ktorých udržateľnosť súvisí aj s plnením medzinárodných záväzkov SR vyplývajúcich z uzavretých medzinárodných zmlúv pri realizácii programu SK09 – Domáce a rodovo podmienené násilie. V rámci neho je do 30. apríla 2017 financovaná prevádzka zariadení na pomoc obetiam domáceho a rodovo podmieneného násilia.

Počas realizácie programu sa počet rodinných miest v tzv. bezpečných ženských domoch zdvojnásobil a počet poradenských centier osobitne zameraných na poskytovanie poradenstva ženám a obetiam domáceho násilia takmer strojnásobil. „S ohľadom na vyššie uvedený termín je potrebné financovanie týchto organizácií riešiť absolútne prioritne,“ pripomína v materiáli rezort financií.

Poradenské centrá

Poradenské centrá by mali získať podporu 5000 eur mesačne a bezpečné ženské domovy 300 až 500 eur mesačne na jednu klientku. „Pri takto nastavených sumách sú poradenské centrá aj bezpečné ženské domy schopné poskytovať poradenstvo v súlade s predpísanými štandardmi,“ uviedlo ministerstvo financií.

Ministerstvo práce má zároveň preveriť okruh neverejných poskytovateľov, ktorí neboli podporení z programu SK09, respektíve ktorí sa nešpecializujú na poskytovanie služieb obetiam násilia páchaného na ženách a ich deťoch, ale pre ktoré táto skupina predstavuje podstatný podiel klientov. V prípade odôvodnenej potreby ich dofinancovania sa posúdi realizácia takejto pomoci z rezervy vlády.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM