han Šport Ostatné športy

Vláda vystavila športu TVRDÉ opatrenia: TAKTO to bude od septembra vyzerať!

Športové zápasy a súťaže budú od 1. septembra na Slovensku zaradené medzi rizikové podujatia s tzv. "superšíriteľmi" nového koronvírusu.

Ilustračný obrázok k článku Vláda vystavila športu TVRDÉ opatrenia: TAKTO to bude od septembra vyzerať!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili opatrenia ohľadom hromadných akcií so zákazom podujatí nad 1000 divákov a interiérových nad 500 divákov. Detaily opatrení zverejnia v piatok.

Zatiaľ na mesiac

Epidemiológovia, infektológovia a verejní zdravotníci pred dvoma týždňami rozhodli, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí. Minister i hlavný hygienik zdôraznili, že opatrenia sa budú pravidelne prehodnocovať na zasadnutiach odborného konzília.

Vyvolalo to otázniky, lebo kalendár vrcholných domácich podujatí, predovšetkým ligových, sa počas leta po koronakríze napĺňal. Najvyššia futbalová súťaž je rozbehnutá, popredné hokejové kluby sa chystajú hrať v halách po celom Slovensku prípravný turnaj. V Bratislave by sa mal 4. septembra odohrať aj zápas Ligy národov proti Česku a v druhej polovici mesiaca sa majú ísť medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Ešte menej v interiéri

Tento pondelok pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR vyvinul iniciatívu splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera. Požiadal, aby bol na zasadnutiach štábu prítomný aj zástupca športu a na druhý deň sa požiadavka realizovala účasťou štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivana Husára. Aj s návrhom, s ktorým deň predtým oboznámili hlavného hygienika SR Jána Mikasa – aby bolo od septembra možné organizovať športové podujatia s účasťou divákov až do 50 percent kapacity hľadiska. Pritom pred dvoma týždňami minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov.

Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí. Reálny vstup do platnosti minister zdravotníctva vo štvrtok zdôvodnil: "Tam ani nie je dôležité, aký veľký je štadión. Dôležité sú interakcie ľudí počas zápasu i po zápase. Oslavy, východ masy ľudí zo štadióna spoločnými priestormi, vytvárajú sa veľké skupiny a častokrát idú spoločne do mesta. Minimálne v mesiaci september budeme obmedzenia na tisíc ľudí vyžadovať.”

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM