Webnoviny - Svet

Vladimír Maňka a krajskí poslanci zložili sľuby

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 29. decembra (WEBNOVINY) – Novozvolení regionálni poslanci a predseda BBSK Vladimír Maňka na dnešnom prvom, ustanovujúcom zasadnutí nového, tretieho zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja slávnostne zložili predpísané sľuby. Zasadnutie otvoril dovtedajší predseda BBSK Milan Murgaš, od ktorého po zložení sľubu prevzal vedenie schôdze jeho nástupca vo funkcii Maňka. V príhovore poslancom uviedol, že politické tričko si vyzliekol ešte predtým, než vstúpil do rokovacej sály. Ubezpečil ich, že si neželá, aby zlatá reťaz predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja bola symbolom moci.

Murgaš Maňkovi odovzdal vedenie schôdze a pri odchode prítomným novinárom na otázky odmietol odpovedať a opakoval: „Ja som súkromná osoba.“ Nato nastúpil do služobného Volkswagenu Touareg predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorého prevádzka je platená z verejných zdrojov, a odišiel.

Ako hlavnú úlohu na najbližšie dni si Maňka určil hlboké analýzy chodu kraja a Úradu BBSK. „Sám neviem, aké nášľapné míny tu existujú. Bol by som najradšej, keby nebola žiadna, ale viem už, že niektoré sú. Ide, samozrejme, o veľké finančné prostriedky, ktoré, verím tomu, že ešte zachránime a pomôžu tomuto kraju, aby mohol normálne fungovať,“ povedal Maňka. Pripomenul kauzu prechodu správy a údržby ciest na súkromný subjekt prostredníctvom založenia dcérskej firmy Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Prvé dôležité rozhodnutia prijme nové zastupiteľstvo na nasledujúcej schôdzi, jedným z nich by podľa Maňku mala byť aj zmena budúcoročného rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja. „Viem, že rozpočet nie je dostatočný, napríklad zimná údržba by sa skončila v lete a na ďalšiu zimu by nezostali peniaze, keby sme to neriešili,“ povedal Maňka. Na prvej pracovnej schôdzi tiež plánuje navrhnúť znížiť počet komisií zastupiteľstva zo súčasných 15 na 11. Zaniknúť by podľa neho mohla komisia pre národnostné menšiny, keďže jej problematika je aj v kompetencii viacerých iných komisií. „Nemusíme tu mať paralelne komisiu pre regionálny rozvoj a rozvoj vidieka. Môže to byť v jednej komisii, je to jedna oblasť. A ušetríme finančné prostriedky, keďže neposlanci – členovia komisií sú za to honorovaní, a nebudeme zbytočne robiť veci paralelne. Chystám aj ďalšiu racionalizáciu, potom, keď sa oboznámim, ako celý úrad funguje,“ povedal Maňka. Nasledujúca, prvá pracovná schôdza banskobystrického krajského zastupiteľstva má byť koncom januára.

V novom 49-člennom Zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja má 27-mandátovú väčšinu koalícia strán Smer-SD a ĽS-HZDS, z čoho 20 sú nominanti Smeru-SD a siedmi nominanti ĽS-HZDS. Šiesti poslanci boli zvolení za koalíciu strán SDKÚ-DS, KDH, z nich štyria sú reprezentanti SDKÚ-DS a dvaja reprezentanti KDH. Z troch poslancov koalície SNS, HZD sú dvaja nominanti SNS a jeden nominant HZD. V novom zastupiteľstve sú aj siedmi poslanci za SMK, jeden poslanec za Stranu zelených – zvolený za koalíciu Strany zelených so stranou Most-Híd – a piati nezávislí poslanci. Väčšina z novozvolených poslancov bola aj v minulom zastupiteľstve, nováčikov je 18.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM