Webnoviny - Svet

Vládu čaká diskusia o povodniach aj Súdnej rade

WEBNOVINY.SK

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Kabinet Ivety Radičovej vyčlení na záchranné práce po povodniach ďalších 13,3 milióna eur. Plánuje na to použiť peniaze z rezervy kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Štát chce preplatiť mestám a obciam výdavky na záchranárske práce po povodniach, ktoré miestna samospráva doposiaľ vyčíslila na takmer 11,9 milióna eur. Ďalších 1,4 milióna eur minula na povodňové záchranné práce štátna správa.

Vodný živel začal na Slovensku vyčíňať v máji, odvtedy prichádzali ďalšie lokálne povodňové vlny. Vláda minulý týždeň vyčíslila škody na približne 650 miliónov eur. Z toho škoda na štátnom majetku predstavuje 250 miliónov eur, obce a občania vyčíslili škody na 325,8 miliónov eur a samosprávy na 51,2 miliónov eur. Tieto sumy ešte zvýšia povodne, ktoré cez víkend postihli najmä Hornú Nitru a Turiec. Na zmiernenie následkov škôd na majetku fyzických osôb už kabinet tento rok zo štátneho rozpočtu uvoľnil 25 miliónov eur, pričom 2,7 milióna eur z tejto sumy ešte nepoužil. Takmer 5,75 milióna eur išlo aj na okamžité riešenie poškodenej infraštruktúry štátnych podnikov v oblasti vodného a lesného hospodárstva. V súvislosti so zosuvmi pôdy v obci Nižná Myšľa poskytla vláda takmer 1,12 milióna eur na geologický prieskum.

Vláda bude rozhodovať aj o novele zákona o Súdnej rade SR. Rezort spravodlivosti navrhuje, aby rokovania rady boli verejné a aby rada svoje rozhodnutia odôvodňovala, najmä v personálnych otázkach. Zároveň podľa novely členmi súdnej rady nemôžu byť predsedovia a podpredsedovia okresných a krajských súdov. Predsedovi Najvyššieho súdu SR patrí táto pozícia z Ústavy SR. Piati členovia súčasnej zostavy Súdnej rady SR – Igor Burger, Helena Kožíková, Richard Molnár, Gabriela Šimonová a Mária Usačevová by sa tak dostali do konfliktu funkcií. Kabinet stredopravých strán chce zmenami zvýšiť transparentnosť výkonu verejnej moci. Súdna rada a Najvyšší súd SR s návrhom novely nesúhlasia, podľa nich je v rozpore s ústavou. „Ide o účelový návrh s cieľom politicky ovládnuť súdnictvo a zlikvidovať právny štát. Navrhovateľ sa dopustil viacerých zásadných legislatívnych chýb, okrem iného i protiústavnosti a retroaktivity. Návrh chce zaviesť taký právny nezmysel, ako keby ministerka Žitňanská chcela odvolať prezidenta Ivana Gašparoviča, zvoleného priamo občanmi, len preto, že je právnik,“ okomentoval novelu šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

Ministri by mali schváliť aj návrh zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva obrany SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM