Webnoviny - Svet

Vlakov do Tatranskej Lomnice bude jazdiť menej

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 9. marca (WEBNOVINY) – Mesto Vysoké Tatry, Železničná spoločnosť Slovensko a SAD Poprad sa dohodli na menšej redukcii spojov na trati Studený Potok – Tatranská Lomnica ako sa pôvodne plánovalo.

Podľa pôvodných zámerov železníc mali na tejto trati jazdiť vlaky len počas hlavnej turistickej sezóny. „Dosiahli sme to, že spoje v čase, keď idú ľudia ráno do práce a deti do školy zostanú zachované a tiež poobede, keď prichádzajú z práce a zo školy,“ uviedol pre SITA primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.

Na spoločnom rokovaní sa samospráva s dopravcami dohodla na zrušení spojov v málo využívaných časoch. Ide hlavne o predpoludňajšie a večerné spoje. Vlaky budú čiastočne nahradené spojmi SAD, „s tým, že dôjde k dohode medzi železnicou a SAD-kou o vykompenzovaní nákladov za nahradené spoje,“ dodal primátor.

„Zrušených bude skutočne menej spojov ako sa predpokladalo, hlavne počas turistickej sezóny a taktiež ostanú spoje, ktoré vozia ráno a poobede ľudí do práce a mládež do škôl,“ uviedol pre SITA hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Alexander Buzinkay. O koľko spojov sa zredukuje cestovný poriadok a k akému dátumu zatiaľ hovorca nevedel uviesť. „Materiál kompletizujeme, hotový bude koncom týždňa,“ dodal Buzinkay.

Podľa primátora Vysokých Tatier je pripravovaná redukcia spojov nevyhnutná. „Na jednej strane je tu potreba ľudí cestujúcich za prácou, nákupmi či oddychom, ale na druhej strane je tu ekonomika,“ uviedol Mokoš. Efektívnosť dopravy sa podľa neho nedá dosiahnuť, keď vo vlaku sa vezú dvaja či traja ľudia. „Musíme chápať aj ich pozíciu a v tomto smere došlo k optimálnej dohode,“ povedal primátor Vysokých Tatier. Podobné problémy sú podľa neho aj na niektorých spojoch Tatranských elektrických železníc. Zatiaľ sa však o redukcii spojov na električke neuvažuje. Aj tu sú situácie, najmä mimo sezóny, keď jazdia niektoré spoje takmer prázdne. „Bývam blízko TEŽ-ky a keď cestujú naozaj dvaja ľudia, tak tie čísla musia ísť do straty,“ uviedol Mokoš. Podľa primátora sú len dve možnosti. Buď ľudia začnú viac využívať vlaky alebo sa presunú do autobusov a niektoré spoje budú zrušené.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM