Správy Zo Slovenska

Vlastné VÝMYSLY na tabuľkách! Blíži sa NOVÉ značenie: Čo si budete môcť dať na EČV?

Od nového roku sa zavedú celoslovenské evidenčné čísla (EČV), na ktorých už nebude skratka okresu.

Ilustračný obrázok k článku Vlastné VÝMYSLY na tabuľkách! Blíži sa NOVÉ značenie: Čo si budete môcť dať na EČV?
Zdroj: TASR

Evidenčné čísla budú viazané na vozidlo, nie na ich majiteľov. Štát by tak mal ušetriť náklady za nákup nových tabuliek a občania za správne poplatky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Veľké zmeny

„Tieto novinky považujeme za významné, keďže každoročne dopravné inšpektoráty vykonajú približne 400-tisíc zmien držby vozidiel,“ skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Evidenčné číslo, ktoré vozidlo dostane, môže mať do konca svojho využitia.

Na tabuľkách už nebudú skratky okresov. Skladba evidenčných čísel ostane rovnaká (dve písmená – tri číslice – dve písmená), avšak evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA.

„Tento spôsob zároveň umožní požiadať o pridelenie evidenčného čísla vytvoreného na základe požiadavky občana. Nielen so skratkou príslušnosti k okresu pobytu alebo sídla, ale s akoukoľvek skratkou, napr. ABCDEFG, JANICKO, AAA1B2C a podobne,“ načrtla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Ponechanie si EČV

Novela zákona tiež umožní pri predaji vozidla pre predávajúceho ponechanie si tabuliek s evidenčným číslom z vozidla, ktoré by následne mohol prideliť na svoje ďalšie vozidlo.

Týmto sa vyšlo v ústrety najmä držiteľom vozidiel, ktorí požiadali o vydanie tabuľky s evidenčným číslom s tzv. voliteľnou logistikou (napríklad BASTROM), alebo pridelenie tabuľky s evidenčným číslom zo skladových zásob dopravného inšpektorátu (napríklad BB555AB), za ktoré bol vyberaný zvýšený správny poplatok vo výške 165,50 eura za kus.

Pri štandardnom vozidle je poplatok za dva kusy takýchto tabuliek 331 eur. Pre kupujúceho by to v takomto prípade znamenalo povinnosť požiadať o pridelenie iného evidenčného čísla na vozidlo.

Zmeny v prepise

Zruší sa aj dvojkrokový prepis vozidla spočívajúci v tom, že najskôr pôvodný vlastník odhlási vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte, a potom ho nový vlastník prihlási na svojom inšpektoráte.

Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov sa vykoná na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom.

V súčasnosti je v Slovenskej republike 72 okresov na potreby vydávania tabuliek s evidenčným číslom. Zároveň sa spúšťa výroba už celoslovenských EČV, ktoré budú paralelne dodávané v súlade s novou legislatívou. Prechodné obdobie pôvodných tabuliek potrvá do vyčerpania skladových zásob.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM