Webnoviny - Svet

Vlčince v Žiline majú nové policajné stredisko

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Hulka ŽILINA 16. septembra (WEBNOVINY) – Na najväčšom žilinskom sídlisku Vlčince si mestská polícia zriadila školiace a výcvikové stredisko. Nové priestory bude využívať predovšetkým na školenie a výcvik policajtov a teoretickú výučbu dopravnej výchovy žilinských školákov.

„Okrem toho sem bude presťahované aj oddelenie prevencie, ktoré zabezpečuje túto dopravnú výchovu, a bude sa tu nachádzať aj oddelenie služobnej kynológie, ktoré značnú časť svojej činnosti využíva v rámci preventívnych projektov, ale aj na zabezpečovanie verejného poriadku v meste, čo veľmi dobre vidno na závažných a rizikových futbalových zápasoch. V tejto budove bude vytvorené aj pracovisko prvého kontaktu, kde budú mať možnosť občania zo sídliska Vlčince a Solinky podávať svoje podnety, sťažnosti, prípadne riešiť priestupky, čiže nebudú musieť ísť na stanicu na Hollého ulici, ale ich problém bude vyriešený tu,“ povedal náčelník žilinskej mestskej polície Stanislav Kľučka.

Mestská polícia sídli na Hollého ulici v centre Žiliny, novootvorené druhé pracovisko vytvorili v budove bývalej škôlky pri dopravnom ihrisku na sídlisku Vlčince. Rekonštrukcia škôlky stála mesto 220-tisíc eur, dopravné ihrisko, ktoré je v prevádzke od minulého leta, vybudovali za zhruba 300-tisíc eur.

Jediné multifunkčné dopravné ihrisko v Žiline je situačne navrhnuté tak, aby imitovalo modely reálnych situácií v cestnej premávke a poskytovalo nácvik bezpečného správania sa. Na voľných plochách ihriska sú aj dve športové ihriská s umelou trávou pre minifutbal, volejbal, nohejbal, streetball a tiež stôl na stolný tenis.

Ihrisko je verejne prístupné, monitorované kamerovým systémom a hliadkami mestskej polície. Od júna 2009 na ňom mestskí policajti vyškolili už takmer dvetisíc detí, ktoré si takouto praktickou výchovou vyskúšali bezpečné prechádzanie cez cestu či bezpečnú jazdu na bicykli, naučili sa riadiť podľa dopravných značiek a byť ohľaduplní voči ostatným účastníkom cestnej premávky.

V novom policajnom stredisku na Vlčincoch bude v rámci oddelení prevencie, služobnej kynológie a prvého kontaktu pôsobiť zatiaľ desať policajtov. Tí budú v ranných hodinách monitorovať aj priechody pre chodcov v blízkom okolí, mestská polícia pravidelne v celom meste ráno asistuje na cestách, cez ktoré prechádzajú deti do škôl.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM