han Šport Ostatné športy

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára na štvrtom mieste. V talianskom Kronplatzi zopakovala umiestnenie z utorkového obráku.

Ilustračný obrázok k článku Vlhovej SMOLA druhý deň po sebe: Opäť skončila ŠTVRTÁ za suverénnou Shiffrinovou
Zdroj: TASR/AP

Petra za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 1,37 sekundy. Američanka nadviazala na prvenstvo z utorka, dosiahla 84. triumf v prestížnom seriáli a zveľadila ženský rekord.

Rekordná Mikaela

Od vyrovnania absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86) ju delia už len dve víťazstvá. Druhé miesto obsadila Nórka Ragnhild Mowinckelová (+0,82), pódium doplnila tretia Švédka Sara Hectorová (+1,19).

Shiffrinová, ktorá viedla už po 1. kole, slávila desiaty triumf v sezóne, z toho piaty v obrovskom slalome. Upevnila si vedúce postavenie v celkovom poradí SP, na čele má už 611-bodový náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, Vlhová je naďalej tretia. Dvadsaťsedemročná Američanka zvýšila náskok aj na čele priebežného hodnotenia disciplíny, druhá Gutová-Behramiová zaostáva o 118 bodov.

Petra po 1. kole

Po 1. kole figurovala Vlhová na siedmom mieste. So štartovým číslom 5 predvádzala od úvodu plynulú jazdu, postrážila si aj kritickú červenú bránku v strmine, kde zvolila vyšší nájazd a na treťom medzičase bola priebežne tretia so stratou 0,48 s na Shiffrinovú. V záverečnom sektore však urobila veľkú chybu a v cieli mala na líderku stratu 1,22 sekundy.

Líderka SP i klasifikácie disciplíny išla až na menšie zaváhanie v strmine čisto, dravo a na konkurentky si vybudovala vyše polsekundový náskok. Druhá Hectorová strácala 51 stotín, tretia pozícia patrila domácej Marte Bassinovej (+0,65).

Skvelé 2. kolo

V 2. kole išla slovenská reprezentantka razantnejšie, v strednej zatvorenej časti našla výbornú líniu a dolu viac pustila lyže. Záverečné metre zvládla aj s veľkou dávkou rizika a o jednu stotinu prekonala dovtedajšiu líderku Gutovú-Behramiovú. Vo vedení zostala aj po jazdách Tessy Worleyovej a Federicy Brignoneovej, z čelnej pozície ju zosadila až Mowinckelová.

Keďže Maria Therese Tvibergová i domáca Bassinová vypadli, získala Vlhová ešte ďalšie dve priečky. Shiffrinová nenechala nič na náhodu a ďalšou suverénnou jazdou si došla po víťazstvo.

Druhý obrák v Kronplatzi bol náhradou za preteky v Šindlerovom Mlyne, ktoré zrušili, aby vznikol v českom stredisku priestor pre dva slalomy. Pôjdu sa najbližší víkend, v sobotu o 9.30/12.30 a v nedeľu o 9.15/12.15 h.