Vlhovej výborné druhé miesto v Courcheveli: Bol to skvelý zážitok

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila druhá v stredajšom paralelnom slalome Svetového pohára. Vo francúzskom Courcheveli podľahla v dramatickej finálovej jazde fenomenálnej Američanke Mikaele Shiffrinovej o 4 stotinky sekundy.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Vlhovej výborné druhé miesto v Courcheveli: Bol to skvelý zážitok
Zdroj: TASR

Súťaž sa hodnotí do sezónneho poradia špeciálneho slalomu a práve tieto dve ženy si sestersky rozdelili prvé dve klasické podujatia. Po strede priebežne vedie s 280 bodmi Američanka, o 20 bodov pred jej veľkou rivalkou. V celkovom poradí SP má vedúca Shiffrinová obrovský náskok, vďaka deviatemu pódiovému umiestneniu kariéry v SP sa Vlhová posunula z deviatej na štvrtú priečku.

„Bol to veľký zážitok, paralelný slalom je trochu iná disciplína, všetko tam ide rýchlo a je to taká lotéria. Je potrebné šťastie a lyžovať viac ako na sto percent. Ja som šťastná, že som opäť na pódiu, aj keď samozrejme, že ma tie štyri stotinky mrzia, pretože to bolo veľmi tesné. Taký je šport, bol to opäť veľký súboj s Mikaelou a uvidíme, čo prinesú ďalšie preteky,“ vyznala sa v cieli Vlhová.

Na dve časti

Preteky sa prvýkrát v nedlhej histórii išli na dve časti. V popoludňajšom kvalifikačnom kole zašla Vlhová ôsmy čas, najrýchlejšia (26,00 s) bola víťazka utorňajšieho obrovského slalomu Shiffrinová, s odstupom 67 stotín na slovenskú vrstovníčku.

Kvalifikácia sa išla sólovo, medzi husto postavenými „obrákovými“ bránkami. Pre Slovenku nemal vzhľadom na nasadenie popoludňajší výsledok vplyv na účasť vo večernej hlavnej súťaži, napriek tomu so štartovým číslom 4 predviedla agresívnu jazdu, bránky zrážala rukami. „Skúšali sme to na tréningu, ale nie je to jednoduché. Keďže som trošku vyššia, mám výhodu v porovnaní s inými. Je tam veľa vecí, ktoré musím urobiť správne, keď idem do zástavky, nevidím ďalšiu bránku. Musím byť koncentrovaná na všetko, čo robím. Necítila som sa úplne najhoršie, ale trošku som spravila chybu pred cieľom. Je to pre mňa tréning, aj keby som vypadla, idem ďalej,“ uviedla Vlhová.

Zaujímavé finále

Vo vyraďovacej fáze sa predstavilo 32 pretekárok, v „pavúku“ so šestnástkou nasadených. V šestnásťfinále boli dve jazdy, Vlhová bola v oboch podľa očakávania rýchlejšia ako Poľka Maryna Gasielnica-Danielová. Od osemfinále sa už súťažilo na jednu jazdu a Slovenka najprv s prehľadom zdolala Nemku Marinu Wallnerovú. V boji o semifinále o 14 stotín a s kontrolovaným záverom eliminovala Švajčiarku Denise Feierabendovú.

Keďže dve najlepšie slalomárky súčasnosti figurovali na opačných koncoch „pavúka“, v hre bola aj ich finálová konfrontácia. Shiffrinová naplnila predpoklady 18-stotinovým úspechom nad Taliankou Irene Curtoniovou. A finále snov skompletizovala Vlhová podobným (16-stotinovým) „manierom“ voči Nórke Maren Skjoeldovej. Vyvrcholenie nemohlo byť dôstojnejšie, obe pretekárky skvele vyštartovali, skvele rysovali oblúky a o víťazke rozhodli špičky lyží. „Bola to zábava, ale zároveň to bolo veľmi ťažké. Bolo skvelé bojovať s Petrou vo finále,“ povedala Shiffrinová.

Odporúčame