Svet Zo zahraničia

Vo Vietname zatkli šesť mužov: Za živa jedli opicu z ohrozenéhu druhu

Vietnamská polícia zatkla šesť mužov, ktorí zjedli opicu z ohrozeného živočíšneho druhu, informovala v piatok agentúra AFP.

Ilustračný obrázok k článku Vo Vietname zatkli šesť mužov: Za živa jedli opicu z ohrozenéhu druhu
9
Galéria
Zdroj: TASR

Šiesti muži vo veku od 35 do 59 rokov ešte v novembri zhotovili mobilným telefónom videozáznam, na ktorom jedia živú opicu – hulmana, ktorý je chránený vietnamskými zákonmi o ochrane životného prostredia. Video sprostredkovali na sociálnej sieti Facebook.

Mužov sa podarilo identifikovať a zatknúť vo štvrtok. „Zabralo nám istý čas, kým sme podozrivých našli,“ povedal predstaviteľ polície vo vietnamskej provincii Ha Tinh.

Muži sa k činu podľa polície priznali a sú obvinení z porušenia zákonov o ochrane ohrozených a vzácnych druhov zvierat. Jeden z nich hulmana kúpil od poľovníka za v prepočte 43 eur.

Pašovanie a konzumácia vzácnych a ohrozených druhov je vo Vietname rozšírená.

Mnoho ľudí verí, že časti tela zvierat majú liečivé účinky. Predaj sa uskutočňuje na čiernom trhu; ľudia však málokedy zabíjanie a konzumáciu uverejňujú na sociálnych sieťach.

Kritici upozorňujú na nízku účinnosť zákonov na ochranu životného prostredia. Pytliactvo na vzácne a ohrozené druhy pokračuje vo Vietname a aj v susednej Číne.

Hulman je druh menších opíc žijúcich v juhovýchodnej Ázii. Patrí medzi najohrozenejšie živočíšne druhy na svete.

Hulman
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie