Vo Vihorlatských vrchoch vznikol nový turistický chodník: Láka neobjavenými kútmi Zemplína!

V časti Vihorlatských vrchov, ktorá sa nazýva Popriečny, uzrel svetlo sveta nový turistický chodník. Obojsmerná trasa je dlhá približne 13 kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Vo Vihorlatských vrchoch vznikol nový turistický chodník: Láka neobjavenými kútmi Zemplína!
Zdroj: TASR

Nový turistický chodník sa začína v obci Podhoroď, vedie cez lom Beňatina, hradisko Starý Koňuš a končí v obci Koňuš. „Táto časť patrí medzi neobjavené kúty Zemplína. Chodník má za cieľ rozšíriť turistickú ponuku pre návštevníkov tohto regiónu, zviditeľniť históriu obcí na východe Slovenska a mikroregiónu Borolo, ktorý sa nachádza v blízkosti schengenskej hranice,“ informovala Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Zároveň chcú jeho realizáciou podporiť a vyzdvihnúť význam zachovania slovanského kultúrneho dedičstva.

Cieľom aj vyššia bezpečnosť

„Pri našom pôsobení v lesoch sme zaznamenali zvýšený pohyb na odľahlých turistických chodníkoch, a tak sme sa rozhodli zahustiť jestvujúcu sieť turistických trás vo východnej časti Vihorlatských vrchov,“ uviedol Zdenek Šteliar z Prvého michalovského klubu slovenských turistov. Poukázal v tejto súvislosti aj na vzrastajúci záujem o drevené chrámy. Jeden taký sa nachádza aj v obci Ruská Bystrá a je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. „Vykonali sme preto prieskum, ako prepojiť toto územie aj turistickou trasou. Tá sa zároveň prepojí s už existujúcou červenou značkou Podhoroď – Sninský kameň – Remetské Hámre,“ doplnil. Cieľom značenia je podľa jeho ďalších slov zorientovať návštevníka v teréne a zvýšiť jeho bezpečnosť.

Množstvo zaujímavých zastávok

Trasa má šesť turistických informačných miest a tri tabule. Nainštalovaných tam bolo päť lavičiek. „Na trase chodníka je množstvo zaujímavých zastávok. Obdivuhodným miestom je určite slovanské hradisko na Starom Koňuši. Je odtiaľ nádherný výhľad na Východoslovenskú nížinu,“ poznamenala Argalášová. Trasa je podľa jej slov skôr stredne náročná, ale ponúka krásne výhľady.

Nový turistický chodník, ktorý je pre verejnosť ešte málo známy, zrealizovali s podporou Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft prostredníctvom grantového programu Zelené oázy. O jeho vznik sa okrem vyššie spomínaných organizácií pričinili aj Regionálna rozvojová agentúra Šírava s podporou obcí Koňuš, Beňatina a Podhoroď, občianske združenie Telekia a Lesy SR, š. p, Odštepný závod Sobrance.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame