Lucia Lauková Správy Krimi

Vo vojenskom sklade Ozbrojených síl SR chýba munícia: Niekto ju odtiaľ ukradol

Poslanci potvrdili, že munícia z vojenského skladu bola odcudzená. Verejnosť, ale ešte stále nevie, aký druh munície bol zo skladu ukradnutý.

Ilustračný obrázok k článku Vo vojenskom sklade Ozbrojených síl SR chýba munícia: Niekto ju odtiaľ ukradol
Zdroj: TASR

Munícia, ktorá chýba v Muničnom sklade Ozbrojených síl SR v Trenčíne – Kubrej, bola odcudzená. Po dnešnom mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to novinárom povedali podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) aj exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Politici rokovali za zatvorenými dverami a konkrétnejší byť nemohli.

„Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) nás podrobne informoval o tom, čo sa stalo, aké opatrenia sa prijali a o tom, ako príslušné orgány v tejto veci konajú. Budeme tiež informovaní o výsledkoch týchto krokov. Chýbajúca munícia bola odcudzená,“ povedal Hrnčiar.

Na otázku, či by nebolo aj z hľadiska upokojenia verejnosti rozumnejšie povedať, aká munícia chýba, Hrnčiar odvetil, že prebieha fyzická inventúra na celom Slovensku a keď bude ukončená, bude zrejme zverejnený typ aj množstvo odcudzenej munície.

Začalo trestné stíhanie

Konkrétnejší nebol ani minister. „Z dôvodu toho, že orgány činné v trestnom konaní začali trestné stíhanie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, dal som im všetky podklady vrátane materiálu, ktorý chýba a všetko ostatné nechávam na Národnej kriminálnej agentúre,“ povedal Gajdoš.

Druh odcudzenej munície

Galko nedávno uviedol, že podľa jeho informácií chýba šesť dební ručných granátov a jedna debna tzv. reaktívnych protitankových granátov. Po dnešnom výbore vyhlásil, že je to ešte horšie. „Ukázalo sa, že výbor bol dôležitý. Minister povedal, aké kroky boli urobené, aby stráženie munície bolo lepšie a takáto mimoriadna udalosť sa neopakovala. To ma uspokojilo. Čo ma neuspokojilo je, že sme sa nezhodli na informovaní verejnosti,“ konštatoval Galko.

Opozičný poslanec totiž ministrovi odporúčal, aby sa postavil pred kamery a povedal, aká munícia chýba. „Je horšie, ak lietajú nepodložené fámy. Mal by ukázať obrázky toho, čo zmizlo, aby si to ľudia vedeli predstaviť. Uvidíme, či to zváži,“ myslí si.

Podľa Galka kradol niekto zvnútra

Galko je ako exminister obrany na 99,9 percenta presvedčený, že muníciu odcudzil niekto zvnútra, kto mal do skladu prístup. Aj preto si poslanec myslí, že do budúcna by takéto objekty mali strážiť profesionálni vojaci a nie civilné bezpečnostné služby. „Tu sa ukazuje, že bezpečnosť niečo stojí,“ podčiarkol.

Kde bude použitá munícia?

Poslanci veria, že ukradnutá munícia nebude použitá na Slovensku, ale bola odcudzená za účelom predaja do zahraničia. „Ale to je skôr už parketa pre spravodajské služby,“ povedal Galko.

Na margo vyšetrovania opozičný poslanec podotkol, že už bola identifikovaná jedna osoba, ktorá sa istým spôsobom previnila. „Nie je to človek, ktorý by to zobral, ale zanedbal svoje povinnosti,“ uzavrel Galko.

Gajdoš tento týždeň povedal, že ak došlo k hrubému porušeniu organizácie, riadenia a plnenia si povinností, tak to rezort bude musieť riešiť a prijme aj personálne opatrenia. Minister na konci marca nariadil fyzickú kontrolu nielen v muničnom sklade v Kubrej pri Trenčíne, ale vo všetkých centrálnych muničných skladoch Ozbrojených síl SR, vrátane skladov v jednotlivých útvaroch a vojenských zariadeniach. Výsledky inventarizácie ešte nemá v rukách, uviedol však, že o nich bude informovať.

Nariadili inventarizáciu

Ministerstvo obrany minulý týždeň informovalo, že kontrola v Muničnom sklade ozbrojených síl v Trenčíne – Kubrej zistila, že v ňom chýba časť materiálu. „Pri výdaji materiálu bolo zistené, že v sklade chýba istá časť materiálu. Preto bola okamžite nariadená inventarizácia a zriadená vyšetrovacia komisia, ktorá preveruje skutkový stav. Nechceme, aby vznikla panika, preto budeme informovať, až keď budeme mať relevantné závery,“ povedala hovorkyňa rezortu Danka Capáková s tým, že ak sa potvrdí pochybenie, ministerstvo vyvodí zodpovednosť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM