Webnoviny - Svet

Vo voľbách hlasujú aj Slováci z Barbadosu či Dubaja

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Zahraniční Slováci už vo veľkom posielajú späť na Slovensko svoje hlasy do predčasných parlamentných volieb, ktoré budú už v sobotu.

Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Miestneho úradu Mestskej časti Bratislava-Petržalka Mária Grebeňová-Laczová, spolu dodnes prišlo na petržalský miestny úrad 561 spätných obálok, čo predstavuje 77-percentnú návratnosť. Hlasovať poštou sa v parlamentných voľbách dá po tretíkrát.

Najviac obálok je podľa petržalskej hovorkyne z Európy. Prišli však už aj zásielky zo zámoria, napríklad z USA, Mexika, Kanady, Argentíny, Barbadosu, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Spojených arabských emirátov či z Dubaja. „Voliči zo zahraničia majú už len niekoľko dní na to, aby obálka s ich voľbou prišla včas. Petržalský miestny úrad môže akceptovať len tie obálky, ktoré prídu najneskôr v deň pred dňom volieb, teda v piatok 9. marca,“ dodala Grebeňová-Laczová.

Okrsok v Petržalke pracuje v špeciálnom režime

V rámci miestneho úradu na Kutlíkovej 17 v bratislavskej Petržalke je zriadený volebný okrsok len pre voličov – občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí, ktorí hlasujú poštou. Tento okrsok pracuje v špeciálnom režime, voliči totiž do neho nechodia. Volebná komisia v ňom začne vo volebnú sobotu 10. marca okolo 19:00 otvárať vratné obálky. V nich vložené obálky s hlasovacími lístkami sa vhodia do urny. Z urny sa vysypú a začnú sa otvárať po 22:00 rovnako ako v ostatných približne šiestich tisíckach volebných miestností po celom Slovensku.

O voľbu poštou v parlamentných voľbách v stanovenom termíne požiadalo a podmienky splnilo 728 voličov dlhodobo žijúcich v zahraničí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Ak zahraniční Slováci chceli hlasovať vo voľbách, museli najneskôr do piatka 20. januára požiadať o zápis do osobitného zoznamu voličov, ktorý vedie miestny úrad v bratislavskej Petržalke.

Žiadosti od zahraničných Slovákov museli obsahovať čestné vyhlásenie voliča o tom, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, fotokópiu cestovného dokladu (osobné údaje) alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve. Najviac žiadostí prišlo tradične z Českej republiky, USA, Kanady a rôznych európskych krajín. Záujem prejavili aj voliči zo vzdialenejších krajín – z Austrálie, Mexika, Spojených arabských emirátov, Juhoafrickej republiky, Libanonu, Maroka a dokonca z exotického Barbadosu.

Hlasovať zo zahraničia sa dá už tretí raz

V roku 2006 zaevidoval úrad v Petržalke 641 žiadostí na voľbu poštou a v roku 2010 to bolo 570 žiadostí. Celkový počet voličov, čo chcú hlasovať poštou zo zahraničia, je však vždy vyšší. Hlasovať totiž môžu aj tí, ktorí žijú na Slovensku, ale vopred vedeli, že v deň volieb sú v zahraničí a požiadali o to obec, kde majú trvalý pobyt.

Svoje hlasy posielajú obciam, kde majú trvalý pobyt a tie ich odovzdajú príslušným okrskovým volebným komisiám. Hlasovať aj zo zahraničia sa dá vo voľbách do Národnej rady SR po tretí raz. Po prvý raz to bolo v roku 2006, keď túto možnosť využilo 3 427 občanov, a druhýkrát v roku 2010, vtedy z cudziny poslalo obálku so svojím hlasom 5 861 občanov.

Využiť právo hlasovať poštou môžu všetci občania SR s volebným právom, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí a tiež tí, ktorí trvalo bývajú na Slovensku, no v deň volieb budú v inom štáte. Trvalo žijúci v zahraničí sa museli obrátiť na Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Petržalka, ktorý vedie osobitný zoznam voličov. Voliči s trvalým pobytom v SR žiadajú o voľbu poštou obec, v ktorej majú trvalý pobyt.

Aj pre voličov s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí budú 10. marca v zahraničí, platil pre doručenie žiadosti rovnaký termín – 20. január. Tým, ktorí požiadali o hlasovanie poštou a doručili všetky potrebné dokumenty, pošlú najneskôr do 4. februára obálku, ktorá bude obsahovať poučenie o spôsobe hlasovania, hlasovacie lístky a návratnú obálku. Do výsledku hlasovania sa započítajú hlasovacie lístky doručené najneskôr deň pred voľbami, teda v piatok 9. marca.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM